Feljton
FELJTON: VREME SUTRA (1)
Kakvo će vreme biti sutra?
Po izboru građe i načinu kazivanja knjižica autora Jakova Lovrića "Vreme sutra", napisana pre gotovo tri decenije, podjednako je zanimljiva i aktuelna i danas kako za profesionalce, one koji izučaju meteorologiju, tako i za svakog pojedinca - amatera. Osim što na popularan i stručan način odgovara na uvek aktuelno pitanje o vremenu, feljton koji je pred nama otkriva i najvažnije podatke, praktična uputstva i pouke koje će nam pomoći da na najbolji način koristimo sve informacije o vremenu koje se svakodnevno objavljuju u medijima. Štaviše, jedno poglavlje feljtona daje opis lokalnih predznaka vremena, tako da nam omogućava da vrlo lako počenemo i sami da se amaterski bavimo prognozom vremena. Naravno, u rejonu gde boravimo.
Piše Jakov Lovrić
- Detalji
- Napisao: Jakov Lovrić
- Pregleda: 4515
FELJTON - VREME SUTRA (2)
Vazdušni omotač - atmosfera
Vazdušni omotač u poređenju sa prečnikom Zemlje je veoma tanak sloj koji okružuje Zemlju. Njegova debljina iznosti oko 600 kilometara, mada prema najnovijim istraživanjima putem satelita, prelazni sloj atmosfere u međuplanetarni "prazan" prostor dostiže visinu čak oko 8.000 km. Koliko je atmosfera relativno tanak sloj najbolje ilustruje primer poređenja jabuke sa Zemljom, gde atmosfera proporcionalno nije deblja od kore jabuke.
Piše Jakov Lovrić
- Detalji
- Napisao: Jakov Lovrić
- Pregleda: 3445
FELJTON - VREME SUTRA (3)
Osnovni fizički činioci vremena
Svakodnevno viđamo mnoge promene u atmosferi. Na primer oblake, kišu, grad, sneg, elektična pražnjenja i neke optičke pojave. Slušamo fijuk vetra i grmljavinu, a ponekad i pravo urlanje žestokih oluja. Osećaj za toplotu skreće nam pažnju na promene temperature vazduha. Preko kože reagujemo i na promene vlažnosti vazduha. Na pritisak vazduha ne reagujemo određeno, ali njegove promene, sa određenim stanjima temperature i vlage, mogu da izazovu ne samo fizičke, nego i psihičke tegobe.
Piše Jakov Lovrić
- Detalji
- Napisao: Jakov Lovrić
- Pregleda: 4124
FELJTON: VREME SUTRA (4)
Vazdušni pritisak
Merenje vazdušnog pritiska omogućilo je izradu prvih vremenskih karata, a time i razvoj nauke o prognozi vremena. Zasluga za to pripada italijanskom fizičaru Toričeliju, koji je otkrio princip rada instrumenta za merenje vazdušnog pritiska - BAROMETRA.
Piše Jakov Lovrić
- Detalji
- Napisao: Jakov Lovrić
- Pregleda: 5074
FELJTON: VREME SUTRA (5)
Vlažnost vazduha
Gasovi u vazduhu ostaju u nepromenjenom odnosu. Izuzetak je samo jedan - vodena para. Kaže se još i vlažnost vazduha ili, jednostavno, vlaga. Količina vodene pare neprekidno se menja. Najviše je ima u vazduhu iznad toplih tropskih mora, a najmanje iznad ledenih i pustinjskih površina.
Piše Jakov Lovrić
- Detalji
- Napisao: Jakov Lovrić
- Pregleda: 4308
FELJTON: VREME SUTRA (6)
Nastanak oluje i kako je predvideti
Preovlađuje utisak da se oluje pojavljuju iznenada. Taj utisak je rezultat, pre svega, okolnosti da se često nalazimo u zatvorenim prostorijama ili smo zaokupljeni nekom aktivnošću. Oluje se, međutim, ne javljaju toliko iznenadno da bi nas prinudile na brzopleta reagovanja, pogotovo ne one koje su lokalnog karaktera. A one mogu da budu ponekad tako snažne da za izvesno vreme parališu život i rad. Više rariteta radi, nego potrebe, da kažemo i to da se za vreme jedne oluje oslobodi više stotina puta veća energija od one koju oslobađa konvencionalna atomska bomba bačena na Hirošimu i Nagasaki.
Piše Jakov Lovrić
- Detalji
- Napisao: Jakov Lovrić
- Pregleda: 4117
FELJTON: VREME SUTRA (7)
Vetar
Definicija vetra je jednostavna: to je horizontalno kretanje vazduha. Upravo zato vetar ne možemo potpuno izraziti samo jednim podatkom - brojem, kao što to možemo, na primer, za temperaturu, pritisak, vlagu i neke druge fizičke veličine. Dovoljno je da kažemo da je sobna temperatura 20° i da imamo dosta određen uvid u toplotno stanje u sobi. Međutim, ako kažemo: vetar duva 10 m/sec nismo sve rekli o vetru. Interesuje nas još i pravac i smer duvanja vetra. Vetar je, dakle, vektor, a svaki vektor karakteriše pravac, smer i intenzitet.
Piše Jakov Lovrić
- Detalji
- Napisao: Jakov Lovrić
- Pregleda: 4888
FELJTON: VREME SUTRA (8)
Standardna atmosfera
U atmosferi se vrši stalna neperiodična smena toplog i hladnog vremena, a kao rezultat toga temperatura, vlažnost i pritisak vazduha menjaju se u širokim granicama
Piše Jakov Lovrić
- Detalji
- Napisao: Jakov Lovrić
- Pregleda: 3720
FELJTON: VREME SUTRA (9)
Oblaci i padavine
Ako bismo hteli da se potanko upoznamo sa međunarodnom klasifikacijom oblaka i njihovim karakteristikama, to bi značilo govoriti o 50 vrsta oblaka i sresti se sa isto toliko njihovih imena na latinskom. Poznavanje tolikog broja oblaka, ipak, ostavimo stručnjacima. Za nas će biti dovoljno da upoznamo jednu uprošćenu klasifikaciju oblaka.
Piše Jakov Lovrić
- Detalji
- Napisao: Jakov Lovrić
- Pregleda: 3548
FELJTON: VREME SUTRA (10)
Put do vremenske karte
Vremenske karte dostupne su danas većini građana. Razni televizijski studiji, kako domaći, tako i strani, daju na kraju svojih informativnih emisija prognozu vremena za sledeći dan i izglede vremena za narednih nekoliko dana. Pri tome se stručnjaci ili specijalni komentatori služe uprošćenim šemama za prikazivanje stvarnog stanja meteoroloških uslova i njegovog daljeg razvoja. Poneki televizijski studiji svoje komentare o vremenu proprate i originalnim vremenskim kartama.
Piše Jakov Lovrić
- Detalji
- Napisao: Jakov Lovrić
- Pregleda: 3683
FELJTON: VREME SUTRA (11)
Analiza vremena
Brojne podatke koji se, kako smo videli, ucrtavaju na sinoptičke karte, potrebno je temeljito analizirati da bi se što preciznije ustanovio trenutni karakter vremena i time pripremio teren za solidnu prognozu vremena. Analiza vremena uglavnom se sastoji u tome da se ustanove područja niskog i visokog pritiska, položaj i karakter vazdušnih masa i granica među njima.
Piše Jakov Lovrić
- Detalji
- Napisao: Jakov Lovrić
- Pregleda: 3961