FELJTON: VREME SUTRA (10)
Put do vremenske karte
Vremenske karte dostupne su danas većini građana. Razni televizijski studiji, kako domaći, tako i strani, daju na kraju svojih informativnih emisija prognozu vremena za sledeći dan i izglede vremena za narednih nekoliko dana. Pri tome se stručnjaci ili specijalni komentatori služe uprošćenim šemama za prikazivanje stvarnog stanja meteoroloških uslova i njegovog daljeg razvoja. Poneki televizijski studiji svoje komentare o vremenu proprate i originalnim vremenskim kartama.
Piše Jakov Lovrić
Vremenske karte dostupne su danas većini građana. Razni televizijski studiji, kako domaći, tako i strani, daju na kraju svojih informativnih emisija prognozu vremena za sledeći dan i izglede vremena za narednih nekoliko dana. Pri tome se stručnjaci ili specijalni komentatori služe uprošćenim šemama za prikazivanje stvarnog stanja meteoroloških uslova i njegovog daljeg razvoja. Poneki televizijski studiji svoje komentare o vremenu proprate i originalnim vremenskim kartama.
Na aerodromima, pomorskim lukama, većim brodovima, a u poslednje vreme i u većim turističkim centrima na odgovarajućim mestima izlažu se vremenske karte koje stučnjaci nazivaju sinoptičke karte.
Vremenska karta predstavlja deo Zemljine površine na kojoj su ucrtani meteorološki podaci za termin za koji se karta crta. Meteorološki podaci ucrtavaju se oko kružića koji predstavljaju položaje meteoroloških stanica, a za to se koriste specijalni znaci. Na vremenskoj karti često je obuhvaćeno veliko područje kao što je, na primer, Evropa sa delom Atlantskog okeana.
U velikim svetskim meteorološkim centrima, kao što su Moskva i Vašington, izrađuju se svakodnevno sinoptičke karte koje obuhvataju prostor cele Severne ili Južne hemisfere. Za potrebe letenja, pomorstva i druge izrađuju se sinoptičke karte koje obuhvataju samo nacionalnu teritoriju.
Za izradu sinoptičkih karata potreban je veliki broj meteoroloških podataka. Zato svaka država organizuje nacionalnu mrežu meteoroloških stanica. Na teritoriji bivše SFRJ, na primer, takvih stanica je bilo oko stotinu, od kojih 30 imaju međunarodni karakter, tj. na njima se vrše meteorološka osmatranja ne samo za nacionalne, nego i za međunarodne potrebe.
Na tim stanicama meteorološki osmatrači vrše osmatranja na svaka tri časa. Na aerodromskim stanicama meteorološka osmatranja se vrše čak na svakih pola časa. Svi podaci u jednom terminu šifruju se određenim međunarodnim kodovima i putem radija ili telefona dostavljaju nacionalnim meteorološkim centrima. Prikupljene podatke od svake pojedine meteorološke stanice nacionalni centri dostavljaju svim korisnicima u zemlji i inostranstvu. Ovi centri, isto tako, vrše i prijem meteoroloških podataka od svetskih i regionalnih meteoroloških centara (London, Pariz, Ofenbah, Rim i drugi). Treba imati u vidu da je za potrebe prognoze vremena samo za naredni dan potrebno svakodnevno raspolagati meteorološkim podacima iz čitave Evrope i to najmanje na svakih šest sati dnevno.
U našoj zemlji sinoptičke karte, raznih razmera, izrađuju se u Hidrometeorološkom zavodu i aerodromskim meteorološkim centrima. U tim ustanovama prijem meteoroloških podataka vrše organi veze, ucrtavanje na sinoptičke karte meteorološki tehničari, a analizu sinoptičkih karata vrše sinoptičari, odnosno prognostičari, dakle stručnjaci koji se bave prognozom vremena.
Vreme u jednoj meteorološkoj stanici predstavlja se na taj način što se ucrtavaju znaci ili brojke za UKUPNU KOLIČINU OBLAČNOSTI, VRSTU OBLAKA, KOLIČINU I VISINU NISKIH OBLAKA, TEMPERATURU, PRITISAK, HORIZONTALNU VIDLJIVOST I METEOROLOŠKE POJAVE.
Na sinoptičkim kartama položaj meteorološke stanice označen je malim praznim kružićem. Unutrašnjost kružića služi za ucrtavanje podataka o ukupnoj oblačnosti, a po određenoj međunarodno usvojenoj šemi svi ostali podaci ucrtavaju se oko kružića stanice. Gde god je to bilo moguće težilo se da znak svojim izgledom podseća na prirodan meteorološki elemenat ili pojavu. Dovoljno je poznavati dvadesetak najvažnijih znakova da bi se uspešno čitala sinoptička karta. Uzgred, za opisivanje niza detalja broj znakova je gotovo sedam puta veći. Evo tih neophodnih dvadesetak znakova koje je poželjno memorisati:
Karakter, odnosno intenzitet padavina, kiše, snega i druga, predstavlja se sa dva, tri ili četri odgovarajuća znaka za pojavu:
Za vetar se koristi znak koji podseća na zastavicu. Štap zastavice predstavlja pravac odakle vetar duva, a broj i veličina poprečnih crtica njegovu brzinu. Dakle, svaka duža crtica predstavlja brzinu vetra od 5 m/sec, upola kraća 2,5 m/sec, a ispunjen trougao 25 m/sec. Mala ukoso postavljena crtica koristi se za označavanje vrlo slabih vetrova.
Za slojasto kišne oblake koristi se isti znak kao i za guste srednje oblake, ali sa naznakom visine donje granice oblaka. Često se ispod slojastih kišnih oblaka nalaze iskidani tamni oblaci ili oblaci ružnog vremena, kako ih obično nazivamo.
Ucrtavanje znakova i brojeva oko kružića stanice vrši se po međunarodno usvojenom modelu (slika dole). Potpuna šema obuhvata i neke detalje kao što su ekstremne temperature, veličina i karakter promene pritiska, stanje zemljišta, količina padavina u poslednjih 12 časova, vreme u prošla tri i u prethodnom času.
Iznad i desno od kružića stanice, podatak o vazdušnom pritisku ucrtava se sa tačnošću do jednog desetog dela milibara, ali tako što se uzimaju samo tri posljednje cifre. Na primer, za pritisak od 1.017,2 mb, pored kružića se ucrta broj 172, ili za 1.004,7 mb ucrta se broj 047. Potrebno je, dakle, broju ucrtanom pored kružića dodati 10 i čitati pritisak. Ako, međutim, trocifreni broj počinje brojem 8 ili 9, ispred trocifrenog broja se stavlja 9, a ne 10. Ako bi se upisalo 10, dobio bi nemoguć pritisak. Tako, na primer ako bi se ispred 957 stavilo 10, dobili bi 1095,7. A vazdušni pritisak izuzetno prelazi veličinu od 1.050 mb.
Iskoristimo sada znanje o znakovima i šemi po kojoj se oni ucrtavaju na sinoptičke karte oko kružića stanice i pokažimo na nekoliko primera kako se na dosta jednostavan, pa čak i duhovit način, predstavlja vreme u jednoj meteorološkoj stanici.
Sada smo već u stanju da na osnovu ucrtanih meteoroloških podataka na sinoptičku kartu naše zemlje, izvršimo i analizu stanja vremena, odnosno da steknemo precizan uvid u prostoran raspored meteoroloških uslova na našoj teritoriji u bilo kojem trenutku.
Uz malo vežbe dovoljan je letimičan pogled na kartu da bi smo zaključili da je u zapadnoj polovini zemlje oblačno sa kišom, a u istočnoj polovini malo do umereno oblačno i suvo. Vetrovi i temperature vazduha oštro se razlikuju: u severozapadnim predelima duvaju severni i severozapadni vetrovi brzinom 5 do 15 m/sec, a temperature se kreću izmedu 7 i 10°C; u istočnim predelima duvaju jugoistočni i južni vetrovi brzinom 5 do 10 m/sec, a temperature se kreću izmedu 17 i 25°C. Uzimajući u obzir oštre razlike u vetrovima i temperaturi, lako zaključujemo da je zapadnu polovinu zemlje zahvatio talas hladnog vazduha.
(U nastavku: Analiza vremena)
.......
Natura Online (26.8.2009)