FELJTON - VREME SUTRA (3)
Osnovni fizički činioci vremena
Svakodnevno viđamo mnoge promene u atmosferi. Na primer oblake, kišu, grad, sneg, elektična pražnjenja i neke optičke pojave. Slušamo fijuk vetra i grmljavinu, a ponekad i pravo urlanje žestokih oluja. Osećaj za toplotu skreće nam pažnju na promene temperature vazduha. Preko kože reagujemo i na promene vlažnosti vazduha. Na pritisak vazduha ne reagujemo određeno, ali njegove promene, sa određenim stanjima temperature i vlage, mogu da izazovu ne samo fizičke, nego i psihičke tegobe.
Piše Jakov Lovrić
Svakodnevno viđamo mnoge promene u atmosferi. Na primer oblake, kišu, grad, sneg, elektična pražnjenja i neke optičke pojave. Slušamo fijuk vetra i grmljavinu, a ponekad i pravo urlanje žestokih oluja. Osećaj za toplotu skreće nam pažnju na promene temperature vazduha. Preko kože reagujemo i na promene vlažnosti vazduha. Na pritisak vazduha ne reagujemo određeno, ali njegove promene, sa određenim stanjima temperature i vlage, mogu da izazovu ne samo fizičke, nego i psihičke tegobe.
Temperaturu, pritisak, vlagu i vetar ubrajamo u METEOROLOŠKE ELEMENTE, a kišu, sneg, grad, maglu, u METEOROLOŠKE POJAVE. Otuda VREME predstavlja stvarno stanje meteoroloških elemenata i pojava u datom trenutku. Ono je, dakle, skup izvesnih vrednosti koje, u nekom momentu i na nekom mestu, daju određeni karakter atmosferskom stanju.
Vreme je nešto sa čime moramo da živimo. Ali ako ga bolje upoznamo, možemo svesno uticati na smanjenje njegovih negativnih uticaja, a mnogo efikasnije koristiti njegova pozitivna svojstva. U posljednje vreme čine se veliki napori na području direktnog uticaja na vreme, dakle na području veštačkog uticaja na vreme i klimu.
Ljudi su vekovima koristili pojmove lepo vreme, ružno vreme, tmurno vreme, vlažno vreme, vetrovito, kišovito, itd. Danas ljudske aktivnosti zahtevaju preciznije definisanje određenih stanja atmosfere - vremena, uglavnom putem mernih veličina i određenih opisa.
TEMPERATURA VAZDUHA
Temperatura vazduha predstavlja meru njegovog toplotnog stanja ili, kako bi to fizičari rekli, brzinu oscilovanja njegovih molekula. Što je intenzivnije oscilovanje-kretanje molekula unutar nekog tela, utoliko je i njegova temperatura veća. Temperaturu vazduha merimo živinim termometrom, a pri vrlo niskim temperaturama, nižim od -39°C, termometrom čiji je rezervoar napunjen alkoholom (živa se na -39°C mrzne).
Temperatura vazduha meri se u specijalnim belo ofarbanim kućicama-termometarskim zaklonima, da bi se otklonio direktan uticaj sunčevih zraka i vetra na termometar. Ona se, dakle, meri u hladu, i to pod jednakim uslovima u celom svetu. Za potrebe službe prognoze vremena temperatura vazduha se meri na svaka tri časa, a za obezbeđenje vazdušnog saobraćaja na svaki sat.
PROMENA TEMPERATURE
Svi iz iskustva znamo da se temperatura stalno menja, kako u toku dana, tako i u toku godine. U ranim jutarnjim časovima i u predvečerje, zbog malih upadnih uglova pod kojim sunčevi zraci padaju na Zemljinu površinu, njihova toplotna energija se rasprostire na veoma veliku površinu i veoma malo zagreva. Sredinom dana, naročito u podne, kada je Sunce visoko, njegovi zraci određenog poprečnog preseka osvetljavaju malu površinu na Zemlji i jako je zagrevaju. Pošto se vazduh ne zagreva direktno od sunčanog toplotnog zračenja, već posredno, prenosom toplote od zagrejanog tla, to će i temperatura vazduha ujutro i uveče redovno biti manja, a sredinom dana znatno viša. Ovo je izrazito u toploj polovini godine i u umerenim geografskim širinama, gde u svom dnevnom hodu temperatura vazduha obično počinje da raste od izlaska Sunca, dostiže najveću vrednost oko 14 časova, a zatim postepeno opada do ponovnog izlaska Sunca. Najniža temperatura u toku dana, koju stručnjaci nazivaju minimalnom, javlja se oko izlaska Sunca.
Najveće dnevne promene temperature dešavaju se u toku vedrih dana tople polovine godine, a najmanje u toku zime i kad je oblačno. Oblačni pokrivač vrši ulogu staklene bašte: reflektuje natrag veći deo toplotne energije koju Zemljina površina zrači prema atmosferi i svemiru, i time sprečava naglije hlađenje prizemnog sloja vazduha.
U toku zime sunčevi zraci padaju na severni umereni pojas pod malim uglovima, jer se Sunce u toku dana pod malim uglom od oko 30 stepeni nalazi nisko nad horizontom. Sunčevi zraci se tada prostiru na veliku površinu, a prolaze i kroz deblji sloj atmosfere, pa je otuda i njeno zagrevanje malo. Na južni umereni pojas tada sunčevi zraci padaju pod većim uglovima i prodiru kroz tanji sloj atmosfere. Zato, dok je u severnom umerenom pojasu zima, u južnom umerenom pojasu vlada leto.
Tokom proleća i jeseni i severni i južni umereni pojas bivaju izloženi sunčevim zracima pod jednakim uglovima, pa otuda u to vreme imaju i slične vremenske prilike. Područje do 23 stepena severno i južno od ekvatora ima ujednačeno tople i svetle dane, jer se najveći ugao pod kojim se Sunce u toku dana i cele godine vidi malo menja. Ovaj pojas zato i zovemo žarki pojas.
Cela oblast severnog ledenog pojasa 22. decembra je ceo dan u mraku, dok je odgovarajuća oblast na južnoj polulopti ceo dan osvetljena. A 21. juna je obrnuto.
Smene godišnjih doba služe kao prirodna mera vremena i u znatnoj meri određuju naš način života i rada, a značajno utiču i na aktivnost u vazduhu i na moru.
PROMENOM VISINE TEMPERATURA VAZDUHA SE MENJA
Laik obično pravilno razmišlja kada očekuje da bi temperatura vazduha trebalo da raste sa visinom. Jednostavno zato što penjući se uvis kao da idemo bliže izvoru toplote - Suncu. Međutim, vazduh se, kako već rekosmo, zagreva posredno toplotom koju zrači Zemljina površina. Usled toga se najniži sloj vazduha, koji se graniči sa zemljinom površinom, najviše zagreje. Svaki naredni viši sloj vazduha zagreva se manje od neposredno nižeg. Rezultat je opadanje temperature vazduha sa visinom i to za oko 6°C za jedan kilometar visine. Praktičan smisao te veličine opadanja temperature je u tome što možemo uvek približno proceniti temperaturu vazduha pri penjanju na planinu. Tako, na primer, na vrhu neke planine, visoke 2.000 metara, temperatura je za oko 12°C niža od temperature u podnožju, ako je nadmorska visina podnožja mala.
INVERZIJE TEMPERATURE
Relativno često temperatura vazduha u nekom sloju ne opada sa visinom već raste. Tu pojavu nazivamo INVERZIJA TEMPERATURE. To je obratna pojava od one koju smatramo normalnom. Porast temperature sa visinom obično se dešava u ponekom tankom sloju vazduha debljine od nekolko desetina do nekoliko stotina metara. Ako se takav sloj nalazi neposredno iznad Zemljine površine, govorimo o PRIZEMNOJ INVERZIJI. Svaki takav sloj na visini nazivamo VISINSKA INVERZIJA.
Prizemne inverzije temperature nastaju noću, pri tihom vremenu. Tada se najniži slojevi vazduha ohlade, a gornji, viši, ostaju topliji. Kotline i doline su veoma pogodne za stvaranje inverzija temperature. To je redovna pojava noću, u jutarnjim, a često i ranim prepodnevnim časovima. Najjače prizemne inverzije javljaj u se u dubokim kotlinama, kada je noću vedro i kada zemljinu površinu pokriva dubok snežni pokrivač. Na primer, u sarajevskoj kotlini zabeležene su temperature i ispod -20°, a istovremeno na Trebeviću 0° ili čak 1° do 2° iznad nule.
U takvim slučajevima novinari najčešće govore o jednoj pojavi, maltene natprirodnog karaktera. A u suštini, to je sasvim logična i za objašnjenje nimalo komplikovana pojava. Noćnim hlađenjem vazduh u kotlini i na padinama planina skuplja se i postaje teži, te pod dejstvom sile teže lagano otiče ka dnu kotline gde se nagomilava i stvara jedno nevidIjivo jezero hladnog vazduha (vidi sliku).
Da su borci istorijskog Igmanskog marša, koji je izvršila glavnina Prve proleterske brigade u januaru 1942. godine, poznavali ovaj fenomen verovatno bi odlučili da za kretanje izaberu neku drugu marš-rutu i tako izbegnu velike gubitke.
Zato je korisno zapamtiti: kad god je to moguće, zimi, za vreme vedrih i tihih noći i dubokog snega, treba izbegavati zadržavanje i kretanje dolinama, a naročito kotlinama.
INVERZIJE I ZAGAĐIVANJE
Danas je problem zagađivanja životne sredine aktueIan. S tim u vezi treba znati da se zagađivanje vazduha za vreme inverzija temperature u prizemlju višestruko, čak desetostruko povećava. Glavni predstavnici zagađivača su sumpor-dioksid, ugljen-monoksid i dim. U januaru 1981. godine u Ljubljani je za vreme više uzastopnih dana sa tihim vremenom i inverzijama temperature, zagađivanje dostizalo kritično vrednosti, pa su se, čak, morale donositi i mere ograničavanja saobraćaja. Slične nevolje industrijalizacija donosi i drugim urbanim sredinama.
Kad duvaju umereni ili jači vetrovi, koncentracija otrovnih materija i dimova po kubnom metru vazduha opada. Vrtložna kretanja vazduha brzo raznose dimne i druge materije, ne samo u pravcu duvanja vetra, nego i u vertikalnom pravcu. Slabiji vetrovi i male promene temprature sa visinom u prizemnom sloju vazduha, utiču na to da se dimne i druge materije iz izvorišta, manje ili više, prenose u horizontalnom pravcu niz vetar, bez znatnijih promena u visini.
U odsustvu vetra i pri inverziji temperature, čestice dimnih i drugih materija teže laganom padanju i sakupljanju u najnižem prizemnom sloju vazduha. A koliko ponekad mogu istovremeno da egzistiraju veoma raznoliki uslovi za rasprostiranje produkata sagorevanja, i to u relativno plitkom sloju vazduha, lepo ilustruje slika dole. U sloju debljine oko 150 metara u isto vreme duvaju tri različita vetra. Pravac vetra u visini srednjeg i gornjeg dela eksperimentalnog tornja razlikuje se za oko 60°.
Veći značaj prizemne inverzije imaju u proceni efikasnosti upotrebe bojnih otrova i dimnih materija. Naime, u tim uslovima ostvarljive su najveće koncentracije bojnih otrova, u vidu gasova ili aerosola, po kubnom metru vazduha.
Potrebno je kazati i to da su inverzije temperature po pravilu vezane za uslove ograničene vidljivosti, naročito kose vidljivosti. To je logično posledica zadržavanja svih stranih primesa suspendovanih u prizemni vazdušni sloj. Magle i sumaglice javljaju se upravo za vreme inverzija temperature, i tad je vidljivost u granicama od nekoliko desetina metara do 2-3 kilometra.
O OSEĆAJU HLADNOĆE
Kada kažemo, na primer: napolju je temperatura vazduha -10°C, to ne znači da smo time dovoljno tačno odredili i osećaj hladnoće kojoj bi bili izloženi napolju. Jer, čak i na 10°C iznad nule, pri vlažnom i vetrovitom vremenu, osećaj hladnoće može da bude veći nego pri minus 10°C kada je tiho vreme i mala vlažnost vazduha. Osećaj hladnoće nije, dakle, jednoznačno određen samo vrednošću temperature vazduha, već uzajmnim dejstvom temperature vazduha, vlažnosti i vetra. Vetar ima veliki udeo. Zato je kretanje kroz šumu pri vetrovitom i hladnom vremenu uvek snošljivije nego na otvorenom prostoru, a naročito za vreme prizemnih snežnih mećava.
(U nastavku: Vazdušni pritisak)
......
Natura Online (17.8.2009)