FELJTON: VREME SUTRA (16)
Vreme u ciklonu
Kako izgleda vreme u mladom ciklonu gledano, na primer, sa velikih visina iz satelita, i isto takvo vreme predstavljeno znakovima na sinoptičkoj karti, pokazuje nam crtež gore. Vreme u mladom ciklonu čini kompleks karakterističnih vremenskih uslova duž frontova i vreme unutar vazdušnih masa: u pozadini ciklona i u toplom sektoru. Karakteristične vremenske uslove duž frontova nazivamo frontalno vreme. Ono ima oblik jako izduženih pojaseva ružnog vremena koji mogu da pokrivaju više stotina hiljada kvadratnih kilometara.
Piše Jakov Lovrić
Još nam nedostaju samo četiri znaka da se u potpunosti osposobimo za čitanje sinoptičkih karata. To su znaci za frontove i zone padavina. Ove znake, verovatno, već i znate ukoliko redovno pratite prognoze vremena na TV i u dnevnoj štampi. Evo tih znakova:
Kako izgleda vreme u mladom ciklonu gledano, na primer, sa velikih visina iz satelita, i isto takvo vreme predstavljeno znakovima na sinoptičkoj karti, pokazuje nam crtež dole. Vreme u mladom ciklonu čini kompleks karakterističnih vremenskih uslova duž frontova i vreme unutar vazdušnih masa: u pozadini ciklona i u toplom sektoru. Karakteristične vremenske uslove duž frontova nazivamo frontalno vreme. Ono ima oblik jako izduženih pojaseva ružnog vremena koji mogu da pokrivaju više stotina hiljada kvadratnih kilometara.
Vreme u zadnjem delu ciklona tipično je vreme za hladnu vazdušnu masu, a u toplom sektoru za toplu vazdušnu masu. Uticaj godišnjeg doba može bitno da izmeni vreme u hladnoj i toploj vazdušnoj masi. U hladnoj, zimi se razvije slabija konvekcija tako da pljuskovi i grmljavine, po pravilu, izostaju naročito nad ohlađenim kontinentima. U isto vreme, u toplom sektoru razvijaju se magle i niski slojasti oblaci zbog hlađenja od površine kopna i mora. U toku letnjih meseci, u toplom sektoru javljaće se slabo razvijeni oblaci vertikalnog razvitka - kumulusi lepog vremena.
KRETANJE CIKLONA
Vrtlozi na reci kreću se pravcem i brzinom toka onog dela reke gde su stvoreni. Ako vrtlog na vodi izvesno vreme stoji u mestu, čestice vode u njemu kretaće se spiralno sa periferije ka centru. Ako je vrtlog pokretan, čestice zahvaćene vrtlogom kretaće se po rezultantama koje će biti zbir brzine u pojedinoj tački vrtloga i brzine samog vrtloga kao celine. U pokretnim ciklonima možemo da pratimo sasvim slično kretanje vazdušnih čestica, samo s tom razlikom što su kretanja u ciklonu ogromnih razmera.
No, razlika između vrtloga na vodi i ciklona nije samo u dimenzijama. Vrtlozi na vodi stvaraju se na površini vode, a vrtlozi u atmosferi - cikloni - stvaraju se na dnu vazdušnog okeana i kreću se pravcem i brzinom vetra na visini u sloju od 3.000 do 5.000 metara. Pošto u ovom sloju u umerenim širinama kiše preovlađuju zapadni vetrovi, otuda i cikloni najčešće slede putanje koje vode sa zapada na istok. U tome i jeste razlog zašto na TV često čujemo: "očekuje se da će nov talas sa zapada već prekosutra zahvatiti zapadne delove naše zemlje"...
OD ROĐENJA DO SMRTI
Ako se ciklon "rađa" stvaranjem talasa na frontu i dostiže svoj maksimalan razvoj u stadijumu "mladosti", kada nastaje prelom na grebenu talasa, onda on u daljoj evoluciji treba i da "ostari", odnosno "umre".
Da bismo razumeli kako ciklon "umire" ne zaboravimo činjenicu da se hladni front brže kreće od toplog. To je posledica većeg nagiba frontalne površine kod hladnih frontova. Zbog razlike u brzini kretanja između hladnog i toplog fronta, topli sektor se stalno smanjuje - sužava jer hladni front postepeno sustiže topli i spaja se sa njim, i to najpre u centru ciklona, a zatim se spajanje širi ka periferiji ciklona.
Ovaj proces je upravo razlog nastajanja fronta okluzije. No, od momenta spajanja hladnog i toplog fronta i nastajanja okluzije, proces istiskivanja toplog vazduha se nastavlja. To dovodi do toga da se donja granica oblaka stalno podiže, pa oblaci postaju sve tanji i viši. Rezultat ovog procesa je da se hladni vazduh gomila u centralnim delovima ciklona. Ovo, pak, dovodi do opšteg rasta pritiska u ciklonu, naročito u njegovim centralnim predelima. Jasno je da time postepeno nestaju razlike u pritisku između centra ciklona i njegove periferije, odnosno da ciklon postepeno "umire".
VREME U ANTICIKLONU
Anticikloni nisu tako složeni kao cikloni. Zato je za razumevanje karaktera vremena u anticiklonima dovoljno imati u vidu padajuće struje u njegovim centralnim predelima, što je nespojivo sa stvaranjem oblaka. Zato u anticiklonima preovlađuje lepo vreme. Samo u toku zime, zbog hlađenja vazduha od podloge, dolazi do stvaranja sumaglica, magli i niskih slojastih oblaka, naročito u centralnim delovima anticiklona gde vladaju tišine. U toku zime anticikloni mogu da ispolje čak veći uticaj na letenje, pa i plovljenje nego cikloni. Naime, nisu retki slučajevi da se tada sa većine aerodroma u unutrašnjosti naše zemlje ne može poletati zbog gustih magli.
(U nastavku: Prognoza vremena)
.......
Natura Online (9.9.2009)