NOVA KOLONIZACIJA AMERIKE
Nutrija
Tridesetih godina prošlog veka nutrija je doneta u Ameriku u rezervat Blekvoter, gde je postojala farma, radi gajenja zbog krzna. Sa farme je uspela da pobegne u divljinu i da se brzo ramnoži. Danas u Americi ona predstavlja pravu napast, pa tamo sada postoje i profesionalni lovci koji za novac love ove glodare koji mogu da narastu i do težine od 14 kilograma...
Piše Slavomir Marinković (Glas javnosti) / Goto: Glas javnosti
U Americi se odomaćilo više od 50.000 biljnih i životinjskih vrsta koje su slučajno (kao slepi putnici), usled globalne trgovine ili namerno (legalnim uvozom) dospeli na američko tlo. To su, uglavnom, vrlo agresivne vrste koje nemaju neprijatelje u prirodi, te se vrlo brzo i lako množe, čime ugrožavaju postojeći ekosistem, praveći konkurenciju domaćim organizmima. Poremećaji na ovom planu mogu biti toliko veliki da mogu čak i da ugroze klimatske uslove u sredinama gde se te vrste nastanjuju. Štete koje prave ove vrste procenjuju se na 120 milijardi dolara godišnje (direktno i indirektno), prema podacima koje je objavio Glas Amerike.
Jadan od najagresivnijih predstavnika ove faune je svakako nutrija. Ovaj glodar može da naraste i do težine od 14 kilograma, veoma je prilagodljiv i brzo se razmnožava. Sve te osobine ga deklarišu kao pravog "kolonistu" koji nemilice osvaja nove teritorije.
Tridesetih godina prošlog veka nutrija je doneta u Ameriku u rezervat Blekvoter, gde je postojala farma, radi gajenja zbog krzna. Sa farme je uspela da pobegne u divljinu i da se brzo ramnoži.
Prema rečima Leopolda Miranda, šefa ispostave za ribe i životinje u zalivu Česapik, iz tog zaliva nutrija se već odomaćila u 16 država. Najradije naseljava močvarne terene, gde kopa rupe za svoje jazbine i jede korenje biljaka koje se zbog toga suše, a ogoljeni tereni postaju izloženi eroziji.
U Americi je napravljen program za istrebljenje nutrija ali zbog njihovog brzog razmnožavanja biće potrebne godine da bi se realizovao. Ovde postoje čak i profesionalni lovci koji za novac love ove napasnike. U lovu na nutrije se najčešće koriste zamke i puške malih kalibara.
Neka udruženja za zaštitu životinja se tome protive očigledno ne shvatajući razmere problema sa kojim se u koštac uhvatio američki Sekretarijat za poljoprivredu.
Svuda isto
Ovaj problem nije od juče. I u Evropi postoji veliki broj unesenih predstavnika flore i faune sa američkog kontinenta koji, zbog nepostojanja prirodnih neprijatelja, brzo zauzimaju mesto i postaju dominantne vrste. Poseban problem je u tome što se, uglavnom, radi o štetočinama koje uništavaju useve, plantaže i šume ili prenose bolesti na biljke i životinje, jer nemaju razvijen imunitet. Sa ovim problemom trebalo bi da se pozabavi čovečanstvo na globalnom nivou.
Glas javnosti (20.9.2009)
Natura Online (7.10.2009)