REČ VETERINARA
Trovanja kod pasa
Trovanja (Intoxicatio) kod pasa su česta i mogu biti namerna ili slučajna. U zavisnosti od vrste i količine otrova koju je nesrećna životinja unela u organizam, ali i od brzine vaše reakcije i umeća veterinara, često zavisi i život vašeg psa. U prvom nastavku govorićemo o tome šta su to otrovi i kako do trovanja naših ljubimaca obično dolazi...
Piše Vesna Đurković, dipl. vet / Foto: A. Kelić
Pod pojmom otrova podrazumevamo sve materije koje i u vrlo malim količinama štetno deluju na organizam, tako što menjaju funkciju, a u nekim slučajevima i sasvim oštećuju strukturu ćelije. To praktično znači da su otrovi materije koje već u srazmerno malim količinama oštećuju životne funkcije.
Pomenuta definicija otrova je, međutim, "relativna" jer neki "otrovi" deluju i kao lek ako se daju u malim količinama pod određenim uslovima, ako se primenjuju u velikim razređenjima i ako je aplikacija lokalnog karaktera.
Mehanizam delovanja većine otrova je različit. Zavisno od toga na koje ćelije i tkiva otrov deluje može se procenjivati i ishod trovanja. Neke vrste otrova denaturišu belančevine i na taj način dovode do nekroze (smrti) ćelija. Kod nekih trovanja dolazi do poremećaja disanja, odnosno respiratorne funkcije ćelije. Neki otrovi se dobro rastvaraju u lipoidima, te tako prodiru u ćelije centralnog nervnog sistema i tamo izazivaju poremećaj njihove funkcije.
Gledano u celini, sve toksične (otrovne) materije oštećuju ćelije ili remete njihov metabolizam i funkciju što se manifestuje sindromom intoksikacije.
OPASNOSTI POKVARENE HRANE
Pojava simptoma trovanja zavisi od vrste i količine otrova, brzine resorpcije (upijanja) u organizmu, ali i od brzine eliminacije iz organizma, osetljivosti određene životinjske vrste kao i od opšte otpornosti organizma.
S obzirom na to da postoji više načina trovanja, pokušaćemo da ukratko kažemo nešto o najčešćim vidovima intoksikacija.
U veterinarskoj praksi jedan od najčešćih vidova trovanja sa kojim se susrećemo su takozvane alimentarne intoksikacije. Treba pomenuti da je organizam psa znatno osetljiviji na alimentarne intoksikacije od drugih domaćih životinja.
Ta vrsta trovanja najčešće nastaje kad životinja uzima pokvarenu hranu, pikantne kobasice, paštete, konzerve različitog i sumnjivog porekla i kvaliteta i sl. Nisu retki ni slučajevi namernog trovanja pasa kada se otrovi "kamufliraju" u komadiće svežeg mesa. Tu je najčešće reč o nekim pesticidima, zatim raznim otrovima za uništavanje glodara, herbicidima i slično.
Kod peroralnog uzimanja otrova (tj. preko usta), oni dolaze preko jetrinog krvotoka u jetru koja je glavni organ za detoksikaciju. U jetri se otrovi različito menjaju i samo mali deo uzetog otrova prolazi kroz nju nepromenjen. Zbog te činjenice otrovi koji dolaze u organizam, mimoilazeći jetru, i predstavljaju veću opasnost.
Želudačno-crevni organi i bubrezi su dva najvažnija sistema za izbacivanje uzetih otrova. Jedan broj otrova se izbacuje preko kože, pluća i različitih žlezda. No, svi pomenuti organi se, u manjoj ili većoj meri, oštećuju posle dejstva, odnosno izbacivanja otrova.
Drugi vid trovanja je lokalno trovanje koje nastaje kontaktom otrova sa kožom i sluzokožom. To trovanje najčešće nastaje kao posledica kontakta životinje sa nekim hemijskim materijama kao što su sredstva za održavanje higijene, lakovi, kiseline, baze, derivati nafte i sl.
Treba pomenuti i trovanja nastala ubodom nekih insekata (ose, stršljenovi, pčele itd.)koja, u nekim slučajevima, mogu letalno da završe.
Trovanja mogu biti perakutna, akutna i hronična.
Perakutno trovanje kod životinja nastaje u onim slučajevima kad žestoki otrovi u velikim količinama dospeju u organizam životinje.
NAJUOČLJIVIJI SIMPTOMI
U najvećem broju slučajeva trovanja su akutnog karaktera i nastaju naglo sa drastičnim simptomima. Njihov tok je povoljan kada se brzom intervencijom otrov što pre eliminiše iz organizma, zatim u slučajevima kada je otrov dospeo u organizam u količinama koje neće izazvati smrt i, najzad, kada je organizam u stanju sam da eliminiše toksine, sa manjim ili većim posledicama.
U praksi je mnogo ređi hronični tok trovanja. Nastaje postepenim i dugim akumuliranjem otrovnih materija. Takva trovanja najčešće dovode do težih oštećenja jetre i bubrega.
U većini slučajeva simptomi trovanja su veoma slični i započinju poremećajem opšteg stanja organizma. Prvo se javlja uznemirenost, neveselost, pojačana salivacija (slinjenje), obilno povraćanje, poremećaj rada srca, ubrzano disanje, drhtanje, grčevi, nekontrolisano mokrenje i defekacija, difuzni proliv, poremećeni pokreti ekstremiteta u obliku veslanja, nemogućnost kontrole položaja tela u prostoru, koma...
Ponekad se u povraćenom sadržaju, mokraći i stolici može naći krv; sluzokože su zažarene ili blede, a temperatura otrovane životinje ekstremno je tada visoka ili ispod normale.
Kod pojedinih trovanja klinička slika je specifična i ispoljava se posebnim simptomima. Navešću samo neke slučajeve iz prakse.
Trovanje barbituratima se karakteriše dubokim spavanjem, otežanim disanjem i gubljenjem refleksa za termoregulaciju. Kod trovanja crevnim antisepticima dolazi do poremećaja u centralnom nervnom sistemu (CNS) sa epileptiformnim napadima.
Trovanje ugljen-monoksidom prati sindrom teškog disanja uz prisustvo cijanoze koja vodi u komatozno stanje koje brzo dovodi do smrti.
Pomenuću još trovanje strihininom koje se ogleda u nemiru psa, jakim mišićnim konvulzijama sa izraženim toničnim grčevima.
O tome šta je najvažnije učiniti pošto smo primetili prve simptome trovanja našeg Ijubimca, koji su osnovni principi lečenja i, konačno, kako uopšte preduprediti te mučne situacije, biće više reči u narednom broju.
Natura broj 8 (avgust 1996)
Natura Online (30.7.2009)