REČ VETERINARA
Šuga pasa i mačaka
(Scabies caninum et felinum)
Nastavljajući priču o spoljnim parazitima koji žive na našim kućnim ljubimcima u ovom broju ćemo upoznati uzročnike - šuge. Ona je invaziono oboljenje kože koje prouzrokuju šugarci i karakteriše se hroničnim tokom, svrabom i promenama na koži. Zastupljena je kod svih domaćih i divljih vrsta životinja, a rasprostranjena je po celom svetu i s obzirom na to da može da pređe i na čoveka spada u grupu bolesti, koju označavamo kao zoonoze. Tipična je za nehigijenske uzroke držanja i oskudnu ishranu...
Piše dr vet. med. Gruja Pavlović
Ovi paraziti spadaju u tzv. red akarina - Acarinae - zglavkari bez krila, klase Arahnoidea, koji zajedno sa klasom Insekta čine brojnu grupu životinja koju označavamo kao Artropodae (Artropode). Do danas je poznato više od 500.000 artropoda, što inače čini skoro - polovinu svih životinjskih vrsta na zemlji.
OPASNI ŠUGARCI
Šuga je invaziono oboljenje kože koje prouzrokuju šugarci i karakteriše se hroničnim tokom, svrabom i promenama na koži. Zastupljena je kod svih domaćih i divljih vrsta životinja.
Šuga je rasprostranjena po celom svetu i s obzirom na to da može da pređe i na čoveka spada u grupu bolesti, koju označavamo kao zoonoze. Tipična je za nehigijenske uzroke držanja i oskudnu ishranu.
Prenosi se sa zaražene na zdravu životinju neposrednim kontaktom ili posredno preko raznih predmeta.
Zahvaljujući specijalnom usnom aparatu koji omogućuje drobljenje i usisavanje, šugarci, koji ceo život provode na koži domaćina, u istoj buše hodnike, hrane se tkivnim sokovima i mladim epidermalnim ćelijama kože i kožnom mašću. U izbušene kanaliće pod površinom kože šugarci polažu jajašca.
Kod naših kućnih ljubimaca prisutne su sledeće vrste šuge: Sarkoptes (psi), Notoedres (pas, mačka), Otodektes (pas, mačka) i Knemidokoptes (domaće i divlje ptice).
POZNATE VRSTE
Sarkoptes šugu, inače dosta retku kod pasa, izaziva Sarkoptes skabiei varijtet canis. Ovalnog je tela, dimenzija 0,2 - 0,5 mm, ima četiri para debelih i kratkih nožica sa sisaljkama kojima se pričvršćuje na telo domaćina. Žive oko 40-50 dana, a krupnije ženke polože oko 20-100 jaja iz kojih se, metamorfozom, za dve do tri nedelje razvijaju odrasli paraziti.
Kontaktom dolazi do infekcije koja najčešće počinje promenama na glavi, oko očiju, na nosu i ispod donje vilice. Oboljenje se širi i zahvata i druge delove tela.
Promene na koži su u obliku čvorića i krastica, mesta su bez dlake, a intenzivna svrab, koji izaziva šugarac, dovodi do samopovređivanja. Koža gubi elastičnost, zadebljana je i ispucala sa delovima peruti.
Nesnosni svrab koji ne prestaje ima negativnu posledicu na opšte stanje, pa životinja mršavi, postaje anemična i kahektična.
NESNOSNI SVRAB
Otodektes šuga je najčešći oblik šuge kod pasa, a često se sreće i kod mačaka. Označava se još i kao "šuga uha". Predirekciono mesto te vrste šuge je predeo uha, baza i ušni kanal životinje. Šugarci Otodektes cynotis var. canis kod pasa i Otodektes cynotis var cati kod mačaka odgovorni su za to oboljenje.
Promene u ušnom kanalu su pračene lezijama, zapaljenjem i sekretom tamno mrke boje koji ispunjava ceo kanal. lntenzivan svrab izuzetno iritira životinju, koja neprestano trese glavom i češe obolelo uvo. Pri tome može doći čak i do nervnih napada, sličnih epileptičnim.
Takođe, oboljenje se vrlo često komplikuje bakterijskom infekcijom, sa mogućnošću perforacije bubne opne i prenošenja zapaljenja na srednje uho.
Notoedres šuga je retka kod pasa, ali se zato vrlo često javlja kod mačaka, pa i kod kunića. Za tu vrstu šuge je karakteristično da se lako prenosi i na čoveka. Uzročnik je Notoedres cati var. cati koji je po veličini najmanji, dimenzija od 0,15 do 0,22 mm.
Promene kod mačaka a i pasa počinju na glavi sa svrabom koji kasnije prestaje, što je karakteristično. Koža je pokrivena krastama i naslagama slepljene peruti, što podseća na ispucao pokrov.
Tačna dijagnoza se postavlja mikroskopskim pregledom "kutanog isečka" što ćete, svakako, prepustiti svom veterinaru.
Terapiju tog oboljenja treba sprovesti na vreme odgovarajućim preparatima koji deluju na sve razvojne oblike parazita, tretirajući kako životinje, tako i opremu (kućice, boksovi, povodci, ogrlice).
Natura broj 5 (jun 1996)
Natura Online (22.6.2009)