REČ VETERINARA
Kako protiv trovanja pasa?
Opšti principi lečenja svakog trovanja zasnivaju se u njegovom brzom otkrivanju i identifikaciji, prekidu delovanja otrova, što bržem eliminisanju iz organizma i u primeni specifičnih antidota (protivotrova)... Kojih?
Piše Vesna Đurković, dipl. vet
Veoma je važno što pre primetiti simptome trovanja i započeti terapiju. Na nesreću vlasnika ta terapija ne daje često očekivane rezultate, pa se dešava i da životinja ugine.
Opšti principi lečenja svakog trovanja zasnivaju se u njegovom što bržem otkrivanju i identifikaciji, prekidu delovanja otrova, što bržem elimisanju iz organizma i u primeni specifičnih antidota (protivotrova).
Ukoliko nam nije poznata vrsta otrova (što je u praksi i najčešći slučaj) sprovodimo simptomatsku terapiju. Prvenstveno vršimo eliminaciju otrova iz organizma, ukoliko je to moguće. U slučaju da se otrov resorbovao pokušavamo da ga u telu učinimo neškodljivim.
ELIMINACIJA OTROVA
Eliminacija otrova započinje izazivanjem povraćanja i to se radi aplikacijom rastvora plavog kamena ili kuhinjske soli, a najefikasniji način uklanjanja sadržaja je ispiranje želuca i creva koje se vrši pomoću sonde, pri čemu se u želudac ubacuje voda ili antidot. Creva se prazne dodavanjem lansansa i kod tih zahvata moramo biti oprezni kako ne bismo izazvali dodatne teškoće kao što je, na primer, perforacija (oštećenje, bušenje) želudačnog ili crevnog zida.
Gotovo kod svih trovanja indicirano je, posle ispitivanja, davanje adsorbentnih sredstava (najčešće medicinski ugalj) čiji je zadatak da vežu za sebe ostatke otrova.
Kod malih rasa pasa i štenadi otrov se eliminiše primenom duboke klizme, ali to se radi samo u slučajevima kada od momenta trovanja nije prošlo više od dva časa jer u suprotnom one mogu biti kontraindikovane.
Otrovi iz organizma se mogu eliminisati i putem bubrega, davanjem glukoze i drugih medikamenata koji pojačavaju dicerezu.
Dok sprovodimo lečenje sve vreme pratimo stanje srca, krvotoka, disanja i, istovremeno, sprovodimo simptopmatsku terapiju. Primenom određenih lekova održavamo ove funkcije u normalnim granicama. Pritom je veoma bitno i praćenje telesne temperature i njena eventualna korekcija.
Stanje, odnosno boja sluzokože nam ukazuje na eventualno krvarenje, tj. poremećen proces zgrušavanja krvi (što se najčešće dešava kad životinja pojede pripremljene mamce za trovanje pacova) pri čemu dajemo sredstva za zaustavljanje krvarenja, odnosno za jačanje zidova krvnih sudova.
ANTIDOT TERAPIJA
Drugi način lečenja trovanja je antidot terapija. Ona će biti uspešna samo ako pouzdano znamo o kom otrovu je reč. Antidot (protivotrov) ima, dakle, zadatak da neutrališe otrovne materije u organizmu.
Takođe, u svakoj situaciji moramo da pazimo da primenom pojedinih sredstava na pogoršamo stanje, tj. ne ubrzamo resorpciju otrova. Navešću samo jedan primer koji odgajivači često primenjuju, a to je davanje otrovanom psu - mleka! Zapamtite, mleko se nikada ne daje kod trovanja otrovima koji se rastvaraju u mastima!
Celokupno lečenje psa traje od četiri do šest dana. S obzirom na to da trovanje nastaje kao posledica nepažnje ili zlih namera i da vrlo često smrtno završava, vlasnicima preporučujemo oprez u šetnji i držanju svojih ljubimaca. U slučaju da do trovanja ipak dođe, između ostalog, značajna je i - brzina kojom će se stići do veterinara.
Natura broj 9 (oktobar 1996)
Natura Online (17.10.200)