LINJAK, PLODNI ROĐAK ŠARANA, SVE SE REĐE NALAZI U NAŠIM VODAMA
Lovac u mutnom
Linjak je blizak rođak šarana, ali se od njega razlikuje po brojnim karakteristikama. Tipična je riba toplih i mirnih voda, pretežno stajaćih. Zapaža se, međutim, da ga je sve manje u našim vodama. Zašto? Američki patuljasti somić, poznat među ribolovcima kao "terpan" ili "cverglan", krvni je neprijatelj linjaka čiju ikru i mlađ neštedimice uništava...
Piše Stevan Banković
Linjak (Tinca tinca) je blizak rođak šarana, ali se od njega razlikuje po brojnim karakteristikama. Tipična je riba toplih i mirnih voda.
Živi pretežno u stajaćim vodama (bare, ritovi, mrtvaje) ali ga ima i u tihim ravničarskim rekama sa mekanijim dnom i vodenim rastinjem. Što je voda bistrija, linjak se više povlači ka sredini rečnog korita.
Vretenastog je oblika, gledano sa boka. Telo mu je, međutim, pljosnato i pokriveno sitnim, gustim i dobro usađenim krljuštima. Boja mu je maslinastozelena, tamnožuta ili smeđa, što zavisi od sredine u kojoj živi.
Na obodu usta ima dva brčića. Peraja su kod linjaka debela, zaobljena i gotovo crna. Zbog kvaliteta mesa rado je viđen na trpezama, naročito pečen.
Mresti se od maja do juna, a ponekad čak i u avgustu. Ženka linjaka baci oko 500.000 komada ikre, koju lepi po vodenom rastinju.
Zapaža se, međutim, da ga je sve manje u našim vodama, pogotovo tamo gde živi zajedno sa američkim patuljastim somićem, poznatim među ribolovcima kao "terpan" ili "cverglan". Ovaj grabljivac nevelikih razmera, krvni je neprijatelj linjaka, čiju ikru i mlađ neštedimice uništava.
Linjak vrlo retko naraste do pet kilograma; srednja lovna težina jedva da prelazi 400 grama. Pošto je riba dna i ishrana mu je prilagođena hrani koju, rijući po mulju, obilato nalazi. To su u pre svega razni crvići, puževi golaći i ritske gliste. Dok linjak rije po dnu na površini vode javljaju se mehurići koji otkrivaju njegovo prisustvo. Za sportske ribolovce to je najpouzdaniji znak da je linjak u potrazi za hranom.
Tehnika ribolova
Lovi se od ranog proleća do jeseni. Čim naiđu hladni dani linjak beži u krtog spremajući se da prespava zimu. Pravo vreme za lov linjaka je suton, ali se dobri rezultati postižu i rano ujutru. U vreme velikih žega nerado uzima hranu.
Za lov treba koristiti fini ribolovni pribor, sitne udice i laganii plovčić. Udice sa mamcima treba spuštati bliže dnu, ali tako da ne propadnu u mulj.
Linjak grize oprezno i sporo, ali zato brzo guta mamac i pruža snažan otpor.Nije na odmet, za vreme lova, prihranjivati linjaka kukuruznim brašnom.
Mamci
Ritske i crvene gliste, puževi golaći, koji se mogu naći na drvetu potopljenom u vodi, barski crvići, mekani sir i valjčići od hleba. Dobro je ponekad rasporiti glistu po dužini pre stavljanja na udicu.
Ranije se mislilo da linjak najradije napada glistice ali nova saznanja idu u prilog crviću. Koriste se uglavnom udice od 12 do 16.
Glas javnosti (23.8.2009)
Natura Online (24.8.2009)