LEKOVITO I JESTIVO BILJE
Ljoskovac ili Pogančeva trava
Zrele bobice sadrže puno vitamina C i šećera, pa se mogu koristiti kao prijatno, osvežavajuće voće presno ili prerađeno. Budući da sličnih bobica zatvorenih u čašici u prirodl nema, ne može se zameniti sa nekom škodljivom biljkom...
Piše mr Branko Dragić, dipl. farmaceut / Foto Lekovito bilje
Biljka je rasprostranjena po celoj našoj zemlji; raste po svetlim šumarcima, pokraj ograda, na krečnjačkim terenima i šikarama.
Naraste do 50 centimetara. Listovi su joj jajasto trouglastl, a uspravna stabljika, često razgranata, raste direktno iz podanka. Cvetovl su zvonoliki, zelenkasto-bele boje. Cveta u junu.
Plod je crven, a sjajna boblca veličine je divlje trešnje. Bobica je zatvorena u jako nabreklu, naduvanu višeuglastu čašicu. Plod sazreva u jesen, kiselkast je i može se jesti. Čašica je veoma gorka, pa treba nastojati da se plod od nje odvoji.
Za lek se bere zreo plod i suši na veštačkoj toploti. Svoju crvenu boju mora zadržati i posle sušenja. Od suvog ploda spravlja se čaj koji se koristi za otklanjanje poteškoća pri mokrenju, hroničnog katera mokraćne bešike, peska i kamenca u bubrezlma i mokraćnoj bešici.
Zrele bobice sadrže puno vitamina C i šećera, pa se mogu koristiti kao prijatno, osvežavajuće voće presno ili prerađeno. Budući da sličnih bobica zatvorenih u čašici u prirodl nema, ne može se zameniti sa nekom škodljivom biljkom. Bobice se mogu koristiti bez ograničenja.
- On zaista pruža napitak koji kisi i goni na mokrenje i koji je vrlo koristan za podagričare s mnogo mokraćne soli - pisao je dr Rlsta Gostuški u svojoj knjizi "Lečenje lekovitim biljem".
Natura broj 5 (jun 1996)
Natura Online (5.8.2009)