RIBOKRADICE U MREŽI ČUVARA NA JEZERU GRUŽA
Svoji na svome
Kako navodi Miloš Tomović, upravnik na jezeru Gruža, početkom 2008. godine nasleđen je javašluk. Bacane su mreže, postavljani strukovi, lovilo se gomilom štapova. Ribe je bilo i za pijace, a bila je jeftinija nego u Dunavu. A onda su se neke stvari promenile...
Piše Dušan Stanojević
Dugo su kragujevački ribolovci gunđali izražavajući svoje nezadovoljstvo zbog dodele njihovih voda, jezera Bubanj, Šumarice, a posebno Gruža na gazdovanje komšijama. Gunđali su, pre svega, zbog javašluka, ribokrađa i nekontrolisanog izlovljavanja ribljeg fonda. Organizovali su i protest kod Krsta, kome su se pridružili i predstavnici brojnih organizacija ribolovaca iz cele Srbije.
Nije bilo vajde. Ponovo su gazdovala udruženja iz Jagodine i Čačka, pa i Knićani, a nikako oni sami. A ko će bolje čuvati naše vode? Za njega smo se svega odricali! To je akumulacija vode za piće! Napravili smo ga mi i to samodoprinosom!
FORMIRALI SAVEZ
Ribolovci sedam kragujevačkih i okolnih udruženja formirali su 2008. godine Savez ribolovaca Šumadijskot okruga, a kao osnovni cilj postavili su stvaranje pretpostavki da Savez, sam ili preko nekog udruženja, konkuriše za jezera Bubanj i Šumarice, koja su u samom centru grada.
Za jezero Gruža, koje pripada zapadnomoravskom slivu, na konkursu ni jedno kragujevačko udruženje nije ispunjavalo uslove, pa je napravljen dogovor sa kraljevačkim udruženjem "Kićo" da se Savezu posle dobijanja voda, ono poveri na upravljanje. Imenovan je upravnik iz Kragujevca, postavljen šef ribočuvarske službe, zadržan jedan broj starih ribočuvara, a imenovani novi, uglavnom Kragujevčani.
Kako navodi Miloš Tomović, upravnika na jezeru Gruža, početkom 2008. godine nasleđen je javašluk. Bacane su mreže, postavljani strukovi, lovilo se gomilom štapova. Ribe je bilo i za pijace, a bila je jeftinija nego u Dunavu.
Na jezeru dužine 14 i obima više od 42 kilometra bez dobre organizacije i motivacije ribočuvara i samih ribolovaca malo bi se postiglo.
Samo u 2008. oduzeto je 16.500 metara mreže i više od 70 strukova. U prvoj polovini godine više od 12.000 metara, a onda su se i ribokradice povukle, pa je u drugoj polovini godine bilo tek oko 5.000 metara. U prvih deset meseci 2009. godine oduzeto je svega 3.800 metara. To je najbolji pokazatelj šta je postignuto. I ribokradice su shvatile da je "vrag odneo šalu", jer su izračunali da je metar mreže dva evra.
Bilo je i pretnji ribočuvarima, zastrašivanja, pucanja iz šume, ali i neprestanog patroliranja sa tri-četiri ekipe, što čamcima što obalom... nije se odustajalo. Veliku ulogu imala je i saradnja sa policijskom stanicom u Kniću. I ribolovci su stekli poverenje, pa zahvaljujući njihovim dojavama, počele su da padaju krivične prijave.
NOVA PRAVILA
Postavljena su pravila za sportski ribolov, a označeno je i zaštićeno mrestilište, na potezu ušća reke Gruže i Boračke reke, a na jednom delu je trajno zabranjen ribolov. Plovila i platforme nisu dozvoljeni.
Za obavljanje ovako važne i odgovorne obaveze na zaštiti ribljeg fonda, podršku je dala i Skupština grada, kupovinom čamca sa motorom.
Projektom OSR "Magma" na konkursu Ministarstva ekonomije zaposleno je 49 volontera koji su ova tri jezera očistili od smeća, a 16 ih je angažovano na ribočuvarskim poslovima.
- Nije čudo da je Gruža danas jedno od najbogatijih jezera svim vrstama ribe. Hvataju se somovi i od 70-80 kilograma, kapitalni šarani do 15-16 kilograma, smuđ, vratila se i štuka, a o deveriki, babuški i svim drugim vrstama bele ribe da i ne govorimo - ističe Ljubomir Stojanović, presednik GOSR "Bagremar", dodajući da je to jezero i sa najčistijim obalama.
Ribolovci i dalje žele da budu "svoj na svome", jer sada imaju i tehnička sredstva, opremu i obučeno ljudstvo za sledeći konkurs Ministarstva i nadaju se da dobiju na gazdovanje svoje - kragujevačke vode.
..........
Glas javnosti (15.11.2009)
Natura Online (17.11.2009)