KAKO DA VAM RIBOLOV BUDE USPEŠNIJI
Dobra primama
Za uspešan ribolov često je neophodno pripremiti dobru primamu. Evo nekoliko korisnih saveta kojima se treba rukovoditi prilikom njenog pravljenja...
Piše Stevan Banković
Hrana za primamu mora biti ukusna, sa pravilno doziranim mirisima koje riba u vodi otkriva pomoću senzornih organa:
- bradavice za osećaj ukusa
- jamice sa osećaj mirisa
- brkova za osećaj dodira (za otkrivanje najsitnijih čestica hrane).
U jakoj vodenoj struji miris se širi veoma lako. Vodeni tok nosi nizvodno bačene mamce.
U mirnim tokovima sve se odvija mnogo sporije, pa shodno tome treba koristiti primamu koja svojim svojstvima jače privlači ribu.
U hladnim vodama, gde većina ribljih vrsta ima usporenu aktivnost, potrebna je mešavina jačeg mirisa i ukusa da bi se probudio apetit riba. Leti je, naravno, sve obrnuto.
Za pripremu dobre primame potrebno je poznavanje vremenskih uslova temperature i bistrine vode, barometarskog pritiska, mesečeve mene itd. Potrebno je poznavati i navike ribe.
Hranu treba bacati na mesto gde ćemo pecati i to da hrana padne na što manje prostora. Hranu nikako ne rasipati široko i na više mesta.
Zrna kao mamacZrna se mogu koristiti u dva osnovna oblika: kao čista ili u kombinaciji sa raznim smešama. Po načinu pripreme mogu se podeliti na sirova i termički obrađena zrna (kukuruz, žito, konoplja, lan, grašak, pistaći, zob, suncokret, bob, heljda...). Vizuelni aspektBoja mamca igra veoma važnu ulogu za uspešan lov ribe. Šljunkovito ili peskovito dno, gde preovladavaju svetle boje, zahteva korišćenje mamaca zagasite boje. Za muljevito i tamno dno koristiti žutu, crvenu i belu boju hrane. |
Neutralni sastojci za primamu
|
...........
Glas javnosti (26.7.2009)
Natura Online (28.7.2009)