Berza NATURA brojevi 6-7, jul 1996, strana 32, format A4, PDF izdanje, cena 40,00 RSD, za inostranstvo 0.60 €
• Za kupce van Srbije cena za daunloud linka je 0,60 €, preko PayPal-a:
Važna napomena: kupci iz Srbije (rezidenti Srbije) izdanje NE MOGU platiti preko PayPal-a zbog postojećeg Zakona o deviznom poslovanju Republike Srbije.
• Za kupce iz Srbije cena za daunloud linka je 40,00 RSD, plaćanje preko računa ili PostNet uputnice, pogledati detaljnije uputstvo ovde
Iz sadržaja broja 6-7:
Reč veterinara
SUNČANICA I TOPLOTNI UDAR
Mada se iz gore navedenog naslova ne mora steći utisak da je u pitanju nešto opasno, ipak se radi o ozbiljnim stanjima sa promenama koje mogu biti čak - fatalne za vaše kućne ljubimce.
Piše dr vet. med Gruja Pavlović
Kinologija: Irski seter
GOSPODIN ELEGANTNIH MANIRA
Budući da je u svojoj domovini kroz generacije pre svega upotrebljavan za lov ptica, ta se sposobnost u njemu razvila do savršenstva. Premda u svojoj postojbini ne aportira divljač, jer to umesto njega obavlja drugi pas, irski seter zna i da donese ustreljenu pticu, ali i da se pokaže, u svom najboljem izdanju, na svakoj kinološkoj izložbi.
SETERI
GALOPER I MARKIRANT
Piše Saša Kitanović, kinološki sudija
Otrovni pesticidi i naši psi
UZROČNIK TROVANJA
Kreozan, pesticid koji se koristi za zimsko tretiranje drvenastih biljaka protiv štetočina i bolesiti i koji spada u najbolje preparate za te namene, najverovatnije je bio surovi uzročnik nedavnog trovanja pasa po beogradskim parkovima
Piše Stanoje Saša Branković
Istraživanja
PROPOLIS I U VETERINI
Piše Marija Ružanović, apiterapeut
Iz urbanog ugla
KINOLOGIJA ZA POČETNIKE
Pre bilo kakvog dovođenja ljubimca u stan, morate se sa svojim ukućanima, a i sa samim sobom, dogovoriti za koju ćete svrhu kupiti psa. Potrebno je zato najpre odabrati rasu i pre konačne odluke dobro se upitati (i pošteno sebi odgovoriti) da li imate mogućnosti, vremena, novca i istrajnosti da svog ljubimca, pre svega, zdravo i čisto održavate, bilo u stanu, bilo u dvorištu. Jer, osim ljubavi, njima je potrebno posvetiti i mnogo vremena, strpljenja... Uostalom, gajiti jednog engleskog mastifa od 70 kilograma ili malenog patuljastog pinča nije isto. Pokušaćemo da odgovorimo i zašto.
Piše Gera Šandor, odgajivač rotvajlera
Kinologija
ŠTA JE RODOVNIK?
Možda izgleda banalno, ali i na ovo pitanje treba odgovoriti jer, pokazuje iskustvo, mnogi vlasnici pasa zapravo i ne znaju čemu ovo "parče papira" služi.
Piše Toma Živkov
Radna kinologija
ZAŠTO OBUKA PASA?
O obuci-dresuri pasa je već toliko napisano i rečeno, da bi saopštiti nešto novo o tome mnogima možda izgledalo kao - otkrivanje rupe u saksiji. Ipak, pitanje iz naslova nije naivno. Jer ukoliko želimo da pored sebe imamo psa prijatelja, u koga ćemo imati poverenje i za koga ćemo pouzdano znati kakva mu je svrha, onda traganje za tim odgovorom nije gubljenje vremena. Naprotiv!
Piše Nenad Vučković, kinološki sudija za rad službenih pasa
Hipologija
NAJMANJI KONJ NA SVETU
Akvaristika: Sijamski borci
RATOBORNI LEPOTANI
Davne 1893. godine u Evropu je iz Singapura uvezena jedna predivna vrsta ribe koju danas poznajemo pod nazivom Sijamski borac. Ljubitelji prirode tog vremena bili su oduševljeni izgledom peraja i bojama tih riba. Krvavocrvena, ljubičasta, smaragdnozelena ili kobaltnoplava boja tih riba i danas ne ostavlja ravnodušnim akvariste širom sveta.
Piše Petar Đorđević
Akvaristika
ISHRANA AKVARIJUMSKIH RIBICA
Piše Igor Dobovšek, akvarista
Mora i okeani
ZANIMLJIVOSTI IZ MORSKIH DUBINA (2)
Piše Banko Kopunović, novinar i ronilački instruktor
Zanimljivosti iz sveta
Border koli
"HIPNOTIŠE" STOKU
Bigl
TRKA SOLIDARNOSTI
Ženke alzaškog ovčara i labrador retrivera
NAJBOLJI PSI VODIČI SLEPIH OSOBA
Norveška
PREVIŠE ZDRAV ŽIVOT ČINI NAS - BOLESNIMA
Piše D.V. Rene'
Psi u službi medicine
PROBOJ DO BATENOVE BOLESTI
Engleski seteri uzgojeni u Norveškoj pomogli su da se razjasni medicinska misterija koja vlada oka te fatalne bolesti koja dovodi do slepila, slabljenja funkcije mozga i mišića i, konačno, do strahovite smrti
Piše Dejan Vasilev Rene'
Italija
POVRATAK RISA
Ris se vratio da živi u Alpima. Zbog toga je sada u razmatranju projekat o njegovoj repopulaciji u Ambruškom parku - piše italijanska "Gioia"
Preveo sa italijanskog D. Marinović
Šta drugi pišu...
SIRĆE U SVEMIRU
Pročitajte i ovo...
NE PRIJA SVAKOM CVEĆU LETNJA VRUĆINA
JESTE LI GLEDALI...
Poražavajuće istine
ŠTA (NE)JEDU BEOGRAĐANI?
Lov i ribolov bez zrna baruta (2)
RIBOLOV STRELOM
U velikom sportskom izazovu za izabrane, kao što je to ribolov lukom i strelom, postoje dva osnovna uslova da bi se riba ulovila: bistra voda i veština lovca. Međutim, za uspešno bavljenje ovim sportom treba znati i šta je to paralaksa.
REKORDI
TAKMIČENJA U AMERICI
Piše Slobodan Jović Eti
Otkrivamo tajne podmorja (4)
NOŽ GLAVU ČUVA
Počeli smo upoznavanje sa osnovnom ronilačkom opremom. Naučili smo kako da nabavimo dobru masku i disaljku, pa nam ostaje da vidimo čime se još moramo snabdeti pre nego što krenemo podmorju u pohode, a to su ronilački nož, peraja i odelo. Upamtite: ne postoje dobre i loše firme koje ih proizvode, postoji vaš dobar ili loš izbor.
Piše Branko Kopunović, novinar i ronilački instruktor
Ihtiologija
ŽIVI FOSILI
Dvadeset drugog decembra 1938. godine na jugu Afrike, u mali grad Ist London, koji se nalazi na istočnom delu južnoafričke obale, uplovio je ribarski brod. Bilo je tu mnogo raznih riba, ali je jedna posebno privukla pažnju ribara. Nepoznata riba plave boje, sa neobičnim krupnim krljuštima, duguljastim savitljivim parnim perajima, pokrivena kožom, koje su ličile na noge suvozemne životinje i isto tako neobičnim repnim perajem, bila je novost ne samo za iskusne ribare već i za naučnike. U tom trenutku niko nije mogao da pretpostavi da je po sredi veliko naučno otkriće koje će promeniti do tada ustaljena shvatanja, kako u paleontologiji tako i u zoologiji.
PRETEČA KIČMENJAKA
Piše Vesna Marković
Lovačko oružje
KAKO ODABRATI ONO PRAVO?
Lov je hobi, zabava, druženje... Lov je - više od lova. Zato se njime bave i oni koji imaju materijalnih sredstava i oni čije su mogućnosti skromnije. No, odabrati pravu pušku, pogotovu za početnika, nije lak zadatak. Evo nekoliko saveta...
Piše Žika Antić, novinar i lovac
Zanimljivi svet biljaka
KAKO JE PANČIĆ OTKRIO OMORIKU?
Naš veliki naučnik, prirodnjak, a iznad svega botaničar, Josif Pančić saznao je 1855. godine od stanovnika užičkog kraja za omoriku, ali je čudnovatu smrču lično video tek - nakon 20 godina.
Piše D. Milutinović (časopis "Cvetna bašta")
Lekovito i jestivo bilje
ŠTAVELJ
MEČIJA ŠAPA ILI MEDVEĐI DLAN
Piše mr Branko Dragić, dipl. farmaceut
Povrće
ČUDESNI JUŽNOAMERIČKI KROMPIRIĆI
POMAT - HIBRID KROMPIRA I PARADAJZA
KROMPIR GAJEN NA SLAMI
Piše Mile Stojilović
Recepti za zdraviji život
ZA ČIŠĆENJE KRVI
LEK ZA JAČANJE SRCA
ZA UBLAŽAVANJE STENOKARDIJALNIH BOLOVA
PROTIV POVIŠENOG HOLESTEROLA
ZA JAČANJE SRČANOG MIŠIĆA
PROTIV VISOKOG KRVNOG PRITISKA
Piše Marija Ružanović, apiterapeut
Pčelarstvo
ANATOMIJA PČELA
Da bi se počelo sa pčelarstvom treba krenuti od osnova, dakle od - pčele. Otuda, za početak, evo kratkog pregleda građe tih vrednih i korisnih insekata.
Piše Danica Grbić, dipl. veternar
UKRŠTENICA
Nagradna igra NATURE
NEMAČKI OVČAR: KASAČ ILI GALOPER?
.......
Natura Online (22.1.2009)