ISTRAŽIVANJA: ZASTUPLJENOST POJEDINIH RASA NA TAKMIČARSKIM TERENIMA KROZ PRIZMU SVETSKIH PRVENSTAVA 1994, 1995. I 1996. GODINE
Superstar - nemački ovčar
Dileme oko toga koja je rasa službenih pasa "najuspešnija", izdržljivija ili, recimo, koja je najlakša za obuku ili bolja za neku namenu - večno je pitanja oko kojeg se lome koplja mnogih odgajivača, pa i ljubitelja pojedinih rasa ne samo kod nas. Šta kažu, međutim, zvanični svetski statisitički podaci i njihova komparacija - najbolje se vidi iz teksta koji nam je stigao od našeg saradnika iz Subotice. Pročitajte obavezno...
Pripremio Milan Medić, odgajivač nemačkih ovčara
Među ljubiteljima pasa često se mogu čuti pitanja: Koja je rasa bolja za neku namenu, izdržljivija, koja se lakše obučava?...
Bilo bi potrebno mnogo prostora da se samo pokuša odgovoriti na takva pitanja. Da bi se kompetento komparirale neke rase,bilo bi nužno ispitati ih kroz duži vremenski period, pri istim eksperimentalnim testovima.
Cilj ovog članka je da kroz kraći pregled takmičarskih aktivnosti pod patronatom F.C.I, gde se okupljaju sve "službene" iole ozbiljnije zastupljene rase, izloži koncept stvarnog stanja kroz dostupne činjenice.
Neki vlasnici, pa i uzgajivači određene rase, skloni su da "svoju rasu" glorifikuju bez obzira na posojeće činjenično stanje - u želji da privuku kupca, u stilu: "Ovo je najbolja službena rasa, koristi je KGB, CIA"...
Neke "tajne" službe, zaista, za svoje namene koriste određene rase starijeg ili novijeg porekla, od kojih su neke ušle u zvaničnu nemenklaturu F.C.I, ali to još ne znači da su samim tim i najbolje.
Iole ozbiljnijim kinofilima mora biti poznata populuarnost i široka primena nemačkih ovčra, dobermana, rotvajklera, malinoa itd, na takmičarskim terenima, dok nekih rasa iz tzv. "službeme" grupe jedva da ima ili uopšte nisu prezentirane. To su činjenice koje se prilikom procene stanja odnosa snaga moraju uzeti u obzir.
Euforične, proizvoljne i ishitrine opaske možemo ostaviti za sebe, a nikako im nije mesto u javnosti, pa tako ni u oglasnom prostoru - koji bi morao da se bazira na konkretnim činjenicama, poštujući pritom pisanu i nepisanu etiku reklamnopg teksta.
Pasminska jaka udruženja kao što su SV-WUSV, DV, ADRK i druga, kao pravi rasadnik vrhunskih jedinki koje su produkt visokog selekcionisanja dugi niz decenija, veoma su zaslužna za popularnost "svojih rasa" i njihovu prisutnost na takmičarskim terenima.
Šta kaže statistika, gde je ko, kroz F.C.I -Weltmeisterschaft (svetska prvenstva) u Italiji 1994, Finskoj 1995. i Francuskoj 1996. godini?
ITALIJA 1994.
Na Svetskom prvenstvu održanom u italijasnkom gradu Varezeu nastupilo je 84 takmičara iz 14 zemalja: Belgije, Švajcarske, Nemačke, Austrije, Italije, Češke, Slovačke, Francuske, DAnske, Holandije, Amerike, Hrvatske, Finske i Slovenije.
Svaku ekipi je sačinajvalo po šest takmičara koji su se predstavili na nekom od F.C.I službenih rasa. Bodovani su rezultati u pojedinačnoj i ekipnoj konkurenciji. Ekipni plasman je rezultat zbira pojedinačnih uspeha jedne ekipe.
Takmičenje se odvijalo u tri discipline: "A" - rad na tragu, "B" - vežbe poslušnosti i "C" - odbrana i napad, po pravilniku IPO 3. U svakoj disciplini maksimalan broj poena iznosi 100. Takmičar koji sa svojim psom osvoji 96-100 poena po disciplini dobija ocenu odličan (V); 90-95,5 vrlo dobar (SG); 80-89,5 dobar (G), 70-79,5 dovoljan (B) i 0-35,5 te 36-69,6 nedovoljan (U/M). Pobednički par dobija titulu "Weltmeister-CACIT". Tri prvoplasirane zemlje ekipno bile su:
1. Belgija (866 poena),
2. Švajcarska (862 poena) i
3. Nemačka (856 poena).
U pojedinačnoj konkurenciji, pobednici je bila Daniela Nairz iz austrijske ekipe, sa nemačkim ovčarskim psom Illo von Lastal sa osvojenih 291 poenom.
Drugo i treće mesto su takođe zauzeli takmičari sa nemačkim ovčarskim psima: drugo mesto pripalo je članu belgijske ekipe Jack Schumann-u sa psom Lordom (290 poena) a treće članu češke ekipe Josefu Suske-u sa psom Bad Vakero-u (289 poena).
Kao što se vidi veoma visok bodovni skor na takmičenju izuzetno strogih kriterijuma, svedoči i o vrhunskoj uvežbanosti pasa.
Među deset prvoplasiranih šest takmičara j nastupilo sa nemačkim ovčarskim psima, tri sa malinoisima i jedan sa dobermanom. Valja napomenuti da su na ovom takmičenju učestvovali: nemački ovčari, malinoe, dobermani, rotvajleri, tarvuereni, veliki šnauceri i erdel terijeri.
Statitistički pregled rasne zastupljenosti:
......................................................................................................
Nemački ovčar Rotvajler Malinoa Doberman V. Šnaucer Tarvueren Erdel terijer
M Ž M Ž M Ž M Ž M Ž M Ž M Ž
55 5 1 - 20 5 3 3 1 - 2 - 1 -
......................................................................................................
M - zastupljenost mužjaka
Ž - zastupljenost ženki
Iz tabele se primećuje da je na takmičenjima učestvovalo veoma mali broj ženki, što i nije za veliko čuđenje ako se uzme u obzir da su one zbog estralnih ciklusa često odsutne sa takmičarskih terena. Evidentna je brojčana nadmoćnost nemačkih ovčara, a Bogami, oni i svojim rezultatima pokazuju ko je superstar u svetu pasa. Iz tabele se vidi da je, poslednjih godina pompezno najavljivan, malinois, kao najveći konkurent nemčkom ovčaru,po zastupljenosti još daleko iza njega. Međutim, začuđuje veoma mali broj dobermana i rotvajlera na ovakvim vrstama takmičenja, ako znamo da se radi o inače vrlo popularnim rasama pasa. S druge strane, nemački bokser kao da je iščezao iz sveta službenih pasa i prava je retkost videti ga na manifestacijama te vrste.
FINSKA 1995.
Svetsko prvenstvo održano u Finskoj, u živopisnom gradu Tuusula, nedaleko od Helsinkija, gde je ceremonija otvaranja takmičenja bila priča za sebe, u odnosu snaga rasne zastupljenosti, nije doneo - ništa novo. Ekipno, tri prvoplasirane zemlje bile su:
1. Austrija (825 poena),
2. Češka (813 poena) i
3. Nemačka 811 poena).
Zanimljivo je da su Nemaci svoju ekipu, uz tri nemačka ovčara, popunili i sa inostranim rasama (zaobilazeći dobermana, rotvajelra, šnaucera i boksera) dva malinoisa i jednim erdel terijerom.
FRANCUSKA 1996.
Svetsko prvenstvo održano u Francuskoj bilo je samo u disciplini "A" - rad na tragu, gde je bodovni sistem nešto drugačiji nego kad je ova disciplina u okviru ispita. Ovo takmičenje u francuskoj provinciji Pontarlier/Levier potvrdilo je apsolutnu dominaciju nemačkog ovčara. Od ukupno 30 takmičara, 25 je nastupalo sa nemačkim ovčarima, a po jedan takmičAr sa malinoisom, tarvuerenom, dobermanom i, što je bio i pravi kuriozitet: pojavio se jedan takmičAr sa bulterijerom koji se plasirao na 20. mesto ispred takmičara koji je nastupio sa koker španijelom, koji je zauzeo 25. mesto. Prvih 13 mesta zauzeli su takmičari sa nemačkim ovčarima. Radilo se na dva postavljena traga i zbirni rezultat je određivao ukupan skor poena i plasman.
Na ovom prvenstvu je pobedio holandski takmičar sa nemačkim ovčarskim psom Angel van Kleyn Hammer sa ukupnim skorom od 140 poena. Radi poređenja navodimo da je 14. plasirani, takođe holandski takmičar Stap A., sa malinoisom Pliza du Boskaile, imao ukupan rskor od 81 poena.
I na kraju, zvanični statistički podaci kazuju da 95 odsto upotrebnih pasa u svetu čine - nemački ovčari.
............
Natura br. 11 (fenriar 1997)
Natura Online (13.7.2011)