LOVCI BIRAJU PSE U ZAVISNOSTI OD VRSTE LOVA KOJIM SE BAVE

Glavobolja sa lovnim psima

nkd01

Hitri goniči olajavaju divljač, hrabri jamari izvlače zveri iz jama, krvoslednici nanjuše svaki trag visoke divljači, nijedan teren nije prepreka za cunjavce, strpljivi ptičari mogu da "markiraju", a retriveri donose ulov i iz vode

Piše Stevan Banković, novinar i lovac

U današnjem svetu pas sve više zauzima mesto pored čoveka. Zahvaljujući savremenim tehničkim dostignućima ljudi, u selu i gradu, imaju više slobodnog vremena. Mnogi od njih su se odlučili da deo svog vremena provedu u prirodi i - u lovu. A biti lovac podrazumeva i posedovanje dobrog psa.

Poznato je da je najveća uvreda za lovca da mu kažete da mu pas nije dobar. Nasuprot tome, svaki vlasnik je u stanju da se "zakune" kako njegov pas odlično "radi" i da izvršava tačno sve njegove naredbe. Ali, da bi se postigli odgovarajući rezultati potrebno je najpre odabrati psa zavisno od vrste lova.

Sve vrste lovnih pasa po nameni dele se na goniče, jamare, krvoslednike (tragače), cunjavce, ptičare i retrivere. Na osnovu ovde datih osnovnih osobina svake grupe, lovci, naročito mladi (početnici), trebalo bi da odrede kakvog psa žele, u zavisnosti od toga kojim će se lovom najviše baviti, ali i od uslova i mogućnosti držanja.

Bez obzira na sve, izbor vrste i rase pasa je za mnoge - prava glavobolja.

GONIČI

gonic

Sve rase goniča odlikuju zajedničke osobine u načinu rada u lovu. Gonič treba, krstareći hitro lovnim terenom, da pronađe i podnigne divljač. Pokrenutu divljač uporno goni uz glasno lajanje (olajava trag), nagoneći je, obično, prema lovcu u zasedi. Goniča uglavnom nazivaju zečarom jer je lov na zečeve uglavom ranije obavljan goničima.

Osim za lov na zeca goniči se mogu koristiti i za lov na druge vrste visokog i niskog lova. Vrlo su izdržljivi i mogu po ceo dan da pomažu lovcu. U bivšoj SFRJ (na našim terenima) postoji više rasa goniča: srpski, trobojni, posavski, bosanski oštrodlaki, istarski i istarski oštrodlaki.

JAMARI

jamar

Ovi psi služe uglavnom za lov na štetočine i rad u jamama. Svi se odlikuju manje-više niskim rastom, snažnom građom tela, naročito snažnom njuškom i čvrstim zubima koji im odlično služe za borbu sa lisicama, jazavcima... Odlika njihovog rada je da vrlo lako ulaze u jamu gde se bore sa štetočinom da bi je isterali iz nje. U toj borbi ponekad i sami nastradaju. Na zemlji rade vrlo dobro kao goniči. Osim toga, ovi psi se lako nauče da aportiraju ulovljenu divljač. Iz ove grupe vredno je spomenuti nemačkog lovnog terijera, jazavičara i foks terijera.

KRVOSLEDNICI

krvoslednik

Krvoslednici prate trag ranjene divljači i po tome su dobili ime. Dobro obučeni ovi psi su od velike koristi u lovu na visoku divljač. Kao izraziti predstavnici ove grupe poznati su hanoverski i bavarski krvoslednici.

CUNJAVCI

cunjavac

Cunjavci se odlikuju posebnim načinom lova i rada na terenu. Njihov rad se sastoji u stalnom trčanju-cunjanju kroz lovne terene koji su prekriveni gustim, često i neprohodnim rastinjem. Divljač ne markiraju već je posle kraćeg zastajanja podižu i gone.

U ovoj grupi postoji veliki broj rasa ali se kod nas najčesće koriste koker i šprngel španijeli.

PTIČARI

pticar

Rad ptičara se sastoji u brzom pretaražavanju lovnog terena i pronalaženju određene vrste divljači. Oni se prvenstveno upotrebljavaju u lovu na pernatu divljač po čemu i kod nas nose svoj naziv. Pravilno obučeni oni se mogu upotrebljavati i u lovu na ostalu divljač. Svaki ptičar, kada pronađe divljač, držanjem tela i nepomičnim stajanjem "markira", to jest ukazuje lovcu na mesto gde se nalazi divljač. Ukoliko pas duže mirno stoji, smatra se boljim markirantom. Ova osobina čvrstog stajanja urođena je svim rasnim ptičarima ali ako se ona obukom ne neguje pas može vremenom da je izgubi.

Pored te osnovne osobine markiranja ptičari se lako obučavaju i da aportiraju ulovljenu divljač. Neki ptičari radije donose pernatu, a nerado dlakavu divljač, mada se to obukom može ispraviti.

Ptičari se dele na engleske i kontinentalne, a na ovim prostorima najviše se koriste engleski poenter, epanjel breton i nemački kratkodlaki i oštrodlaki ptičar. Treba pomenuti još i sve setere, kao i mađarsku vižlu.

RETRIVERI

retriver

Odlika retrivera jeste da su odlični aporteri i da ulovljenu divljač sjajno donose kako na suvom tako i iz vode.

Od pet rasa retrivera koji se međusobno razlikuju po boji, karakteru i kvalietu dlake labrador retriver je nesumnjivo najbolji radni pas te grupe.

..........

Glas javnosti (6.9.2009)

Natura Online (9.9.2009)