Reč veterinara: sunčanica i toplotni udar
• Mada se iz gore navedenog naslova ne mora steći utisak da je u pitanju nešto opasno, ipak se radi o ozbiljnim stanjima sa promenama koje mogu biti čak fatalne za vaše kućne ljubimce. Dakle, kako da zaštitimo našeg ljubimca od sunčanice i toplotnog udara, ali i šta treba da uradimo ako već do toga i dođe?...
Piše dr vet. med. Gruja Pavlović
Ovoga puta uzročnik nije nikakav parazit, virus ili bakterija, već jednostavno, toplota bilo direktnih sunčevih zraka ili indirektnog zagrevanja.
Specifičan organizam naših ljubimaca, prvenstveno pasa, koji nemaju znojne žlezde, predisponirajući je faktor za ova bolesna stanja. Kažem prvenstveno pasa jer oni spadaju u grupu životinja koje izuzetno teško podnose visoke spoljne temperature.
Imajući u vidu činjenicu da mogu imati naporan rad, trening, dresuru ili dugotrajan lov, kao i da nisu u mogućnosti, što je vrlo često slučaj, da potraže pogodniji ambijent (vezani su i slično), nije čudo što se u znatno većem procentu baš psima dešava sunčanica ili toplotni udar. Kod mačaka se to, recimo, mnogo ređe događa, osim prilikom transporta u neodgovarajućim uslovima.
Sunčanica se razlikuje od toplotnog udara samo u načinu nastanka - etiološki, dok su simptomi, klinički tok i terapija vrlo slični za oba oboljenja.
Insolatio - sunčanica nastaje pod uticajem intenzivnog direktnog dejstva sunčevih zraka na glavu životinje i njen centralni nervni sistem, sa posledicama aseptičnog meningitisa.
Siriasis - toplotni udar je takvo bolesno stanje životinje koje nastaje usled izuzetne pregrejanosti celog organizma tj. nemogućnosti odavanja viška toplote.
Poznato je da psi oslobađaju toplotu preko sluznica respiratornog trakta, dahtanjem, preko isplaženog jezika, kao i nešto malo znojenjem nožnih "jastučića".
Kada je spoljna temperatura visoka i bogata vlagom, vrlo brzo se iscrpe kompezatorne mogućnosti mehanizma termoregulacije te dolazi do pregrevanja.
Bolesne, oslabljenje, rekovalescentne životinje, kao i one koje borave u neprovetrenim prostorijama, bez ventilacije, a pri toplim vremenskim uslovima, najpre reaguju na ovo oboljenje.
Takođe, psi tamne boje dlake, psi sa gustom i dugom dlakom, koja je loš provodnik toplote, kao i životinje limfatične konstitucije, sa većim naslagama masnog tkiva, podložnije su toplotnim udarima.
Kao posledica otkazivanja termoregulacionog centra, javlja se niz poremećaja koji dovode do plućnog edema, cijanoze i venske staze. Opterećeno srce brzo slabi trpeći i degenerativne promene. Sledi cirkulatorni kolaps sa nesvesticom i pomućenom svešću. Veoma lako i brzo može doći do smrtnog ishoda.
Klinički to izgleda ovako: životinja jako dahće, zanosi se, pada, uplašena je i ukočena. Temperatura je vrlo visoka, puls je slab, prisutna je cijanoza (plavilo) sluzokože, dolazi do povraćanja i grčevitih kontrakcija.
Kod perakutnog toka, sledi koma i smrt životinje u roku od nekoliko minuta.
Subakutni tok je nešto blaži sa oporavkom od kolapsnog stanja u sledećih 10 do 15 minuta, ali i dalje sa vrlo ozbiljnim simptomima.
Šta uraditi kada se ovako nešto dogodi?
Prva pomoć se ogleda u hitnom prenošenju životinje u hlad ili hladnu provetrenu prostoriju i kvašenju hladnom vodom po celom telu, a pogotovu po lobanjskom delu glave, kao i rashlađivanju ledom, koji treba držati na glavi životinje.
Kada se povrati svest životinje treba primenjivati hladne kupke u trajanju od tridesetak minuta, sa povremenim pauzama i hitno kontaktirati veterinara koji će sprovesti medikamentoznu terapiju.
S obzirom na to da ova oboljenja nisu ni malo naivna, kao preventivu treba sprovesti sve mere koje će omogućiti da vaš ljubimac što bezbolnije preživi vrele i vlažne letnje dane.
Natura broj 6-7 (jul 1996)
Natura Online 12.6.2009)