PROTEINI, MINERALI, VITAMINI...

Ishrana kuja u graviditetu

pas-kuvar

Pored dobrog genetskog potencijala i pravilna ishrana gravidne kuje je veoma važna za dobijanje zdravog i dobrog potomstva. Dakle, da bismo dobili zdravu i prosperitetnu štenad, a što je želja svakog pravog odgajivača, ishrana kuje u tom veoma važnom periodu njenog života ima - ključnu ulogu.

Piše Vladica Ilić, student Veterinarskog fakulteta u Beogradu

Mnogi odgajivači greše u ishrani kuja dajući im često nekvalitetnu hranu ili, recimo, posle ručka, razne otpatke i ostatke obroka. To je štetno i ima za posledicu mršavljenje kuje i dobijanje slabo vitalne štenadi što je - negativno.

Da bi kuja podmirila svoje i potrebe plodova za vreme graviditeta ona mora da dobija dobro balansiran obrok sa svim neophodnim hranljivim materijama, u određenoj količini. Posle parenja, ako nema nekih smetnji i kuja ostane gravidna, u prvih mesec dana gravidnosti, kuju treba kvalitetno hraniti i dalje jednom dnevno.

U drugom mesecu gravidnosti plodovi se povećavaju i kuji je potrebna veća količina hrane tako da, u tom periodu, ona treba da dobije dnevno dva obroka. Količinski ti obroci zavise i od rase i veličine same kuje.

Naročito je važno povesti računa u poslednjoj trećini gravidnosti kuje jer je u tom periodu intezivan rast plodova pa se o sastavu obroka tada mora povesti posebna pažnja da bi sve bilo kako treba. Obrok za gravidnu kuju zato mora sadržati proteine, minerale, vitamine i ugljene hidrate.

Kuji tada dajemo razne iznutrice, jetru (crna džigerica), srce, bubrege i drugo jer su oni dobar izvor proteina i vitamina. Iznutrice se prvo termički obrade i isitne na odgovarajuće komade kako bi kuja mogla što lakše da ih uzima. Pored toga kujama treba, u tom periodu, davati i čisto mišićno tkivo jer je ono najbolji izvor proteina. Mišićno tkivo (meso) treba da bude goveđeg porekla. Uz sve to kujama u gravidnosti treba davati i drugu hranu: mleko, sir, supe i čorbe bez začina. Mleko je, recimo, dobar izvor vitamina i kalcijuma koji je neophodan za razvoj skeleta plodova. Mnogi vlasnici pasa greše kada sipaju vodu u mleko jer tako smanjuju njegovu hranljivu vrednost. I ljuska jajeta je važna jer sadrži oko 95 posto kalcijuma tako da i ona (isitnjena u avanu) treba da se nađe obavezno u obroku.

Vitamin D je važan jer on u korelaciji sa kalcijumom povećava propustljivost sluzokože creva, a što je veoma važno. Uz vitamine A i D i vitamini E, K, B1, B2, B6 moraju biti zastupljeni u obroku. U specijalizovanim prodavnicama za pse (pet šopovima) može se naći mnogo dobrih vitaminsko-mineralnih preparata koji se mogu davati kao dodatak u obroku kuje.

Vitamini su naročito važni u obroku gravidne kuje jer imaju zaštitnu ulogu tako da deluju profilaktično. Na primer, vitamin A je neophodan u ishrani gravidne kuje jer štiti epitelno tkivo. Usled nedostatka ovog vitamina javljaju se značajne promene na epitelu svih sluzokoža u vidu orožavanja i gubitka otpornosti prema infekciji. Zato se on zove i antifekciozni vitamin i nalazi se u mleku, žumancetu i ribljem ulju.

Vitamin D je isto veoma važan i poznat je i kao antirahitični vitamin. On obezbeđuje pravilan odnos kalcijuma i fosfora u krvi. Nedostatak ovog vitamina kod odraslih pasa, a naročito kod gravidnih kuja, može prouzrokovati osteomalaciju (mobilizacija kalcijuma iz kostiju) pri čemu lako dolazi do preloma kostiju.

Vitamin E je naročito važan za pravilan tok graviditeta. Nedostatak vitamina E dovodi do degeneracije miofibrila skeletnih mišića i miokarda. To oboljenje se naročito javlja kada kuja ne dobija dovoljno vitamina E.

Vitamin B1 je važan vitamin iz grupe B kompleksa i on se, kod pasa, u maloj količini resorbuje, pa je neophodno da se svakodnevno unosi u organizam. Nalazi se u mesu i jetri. Uloga vitamina B1 je u tome što on učestvuje kao koenzum u fermentnoj dekarboksilaciji pirogrožđane kiseline, a koja je, opet, veoma važna u procesu razlaganja ugljenih hidrata. Ali, treba znati i da se potrebe za vitaminom B1 povećavaju pri većem unošenju ugljenih hidrata.

Uz vitamine važnu ulogu imaju i mineralne materije: kalcijum i fosfor.

Važno je da kuja tada dobija potrebne količine kalcijuma i fosfora za svoje i potrebe formiranja skeleta plodova. Jer, u suprotnom, ako nema dovoljne količine kalcijuma u graviditetu pri partusu (porođaju) kuja može izgubiti dosta kalcijuma iz kostiju što dovodi do pareze oboljenja (gubitak kalcijuma). Takođe, kuja može da izgubi i mnogo kalcijuma za vreme dojenja štenadi, pa je važno da ga kuja unosi u svoj organizam ne samo u u toku graviditeta već i posle partusa.

Naravno, ne treba nikako zaboraviti da kuja i posle štenjenja mora da dobija hranu bogatu svim pomenutim hranljivim materijama koje su joj neophodne u tom za nju značajnom periodu života.

Dakle, samo pravilnom ishranom možemo dobiti dobar i zdrav podmladak. Takođe, jedino na taj način kuja će biti fizički sposobna i za sledeće parenje i leglo, a što svaki pravi odgajivač iskreno priželjkuje.

.........

Natura broj 10 (decembar 1996)

Natura Online (13.12.2009)