MALA ŠKOLA KINOLOGIJE GLASA JAVNOSTI I SAVETI ZA LOVCE (4)

Ispravljanje psećih mana

epanjel-breton

Ako pas prejako stiska, divljač uzmemo i stavimo mu je u usta zajedno sa našon šakom. Pas je neće stisnuti jer oseća da je u njegovim ustima i gazdina ruka...

Piše Stevan Banković, novinar i lovac

Pas može imati dve vrste mana. Mane u obliku tela i mane u radu i vladanju. Obe mogu biti nasledne ili stečene. Nasledne mane u radu i vladanju su: pomanjkanje temperamenta, slab nos, slabo markiranje, goropadnost, plašljivost na pucanj koji, takođe, može biti i stečen. Nasledne mane se nikako ne mogu ispraviti.

Stečene mane - rasterivanje divljači, trganje divljači, plašljivost ili divljanje na pucanj, loše aportiranje i napadanje domaćih pernatih životinja obično se mogu ispraviti ako pas nije prestar.

RASTERIVANJE DIVLJAČI

Sa rasterivačem divljači moramo uporno ponavljati vežbe, pri svakom dizanju divljači psa dugačkom uzicom primoravati da ostane u ležećem položaju. Na isti način se postupa i sa psom koji divlja na hitac.

PLAŠLJIVOST NA PUCANJ

Mnogo teža mana je plašljivost na pucanj. Ona se otklanja tako što pomoćnik sa vazdušnom puškom ode dalje dok vlasnik drži psa na kratkom povodcu. Čim pomoćnik podigne pušku u vis pas će pokušati da pobegne. Međutim, ako je na vezu on to ne može da učini, a mi ga za to vreme umirujemo i gladimo rukom. Vazdušne puške ne prave jak prasak pa se pas na njih brzo navikne.

Kasnije se prelazi na pušku sa slabijim punjenjem. Posle pucnja psu se može baciti ubijena divljač da je donese. Kasnije to aportiranje divljači regulišemo "davilicom" i povlačenjem duže uzice.

PRETERANO STISKANJE DIVLJAČI

Ima pasa koji pri donošenju divljač zgrabe tako čvrsto da joj ispadnu creva. Ta mana se ispravlja tako što ubijenu divljač uzmemo i stavimo psu u usta zajedno sa našom rukom. Pas je neće stisnuti jer oseća da je u njegovim ustima i naša ruka. Kasnije mu divljač stavljamo vrhovima prstiju i ako je pas ne stiska obilno ga hvalimo. Ako nastavi da je stiska oštro reagujemo sa komndama "ne" ili "fuj".

ŽDERANJE I TRGANJE DIVLJAČI

Mana "trganja" i "žderanja" divljači je još teža. Ona se otklanja na taj način što se pomoćnik prethodno popne neprimetno na neko drvo a mi odvedemo psa tamo i bacimo mu ubijenu divljač pa se odmah udaljimo sa tog mesta. Kada pas počne da jede divljač, pomoćnik sa drveta baci na njega metalni lanac. To se ponavlja više puta ali se, naravno, menja mesto bacanja divljači. Mana je i kada pas zakopava divljač ali je ređa i otklanja se na isti način bacanjem metalnog lanca.

NAPADANJE ŽIVINE I DOMAĆIH ŽIVOTINJA

Svi lovački psi imaju i nagon da napadaju domaću živinu. Ta se mana otklanja uz kraći povodnik i "davilicom" oko vrata psa. Kako?

Zrnevljem kukuruza namamimo živinu da dođe bliže psu i ako on pokuša da ih napadne naglo trgnemo povodnik uz oštar uzvik "fuj". Kasnije se to ponavlja sa dužim povodnikom.

Ukoliko se dogodi da pri ovoj obuci pas zadavi kokošku nipošto ga ne treba tući. Dovoljno je da ga zadavljenom kokoši lupimo nekoliko puta po njušci i naredimo položaj "daun". Ako to ne pomogne ubijena kokoš se pažljivo umota u bodljikavu žicu tako da joj pas ne može prići ili je ujesti. Tako ćemo sigurno uspeti.

U sledećem nastavku čitajte o završnim elementima obuke pred lov.

.........

Glas javnosti (4.10.2009)

Natura Online (14.10.2009)