KINOLOŠKI SKANDALI: MAHMUDGEJT
Lihvarska logika
Kako je do sada funkcionisao tzv. Jugoslovenski kinološki savez?
Piše Dušan Marinović
Kao prvo, čelnim ljudima tog privatnog saveza najmanje je bilo stalo do pasa, a neki od njih, kažu upućeni, ne samo da se ne bave odgojem već, pošto i ne vole pse, godinama nemaju u sopstvenom dvorištu ni kućnog ljubimca!
Međutim, njih su tuđi psi veoma zanimali ali isključivo kao fantastična mogućnost za zgrtanja - enormnih količina para! Kako?
Dozvolivši da svako (pošto nema provere legala!) može da prijavi onoliki broj štenadi koliko mu se svidi, odnosno pospešujući doslovno "štancovanje" štenadi (na osnovu čijeg broja su kinološka društva i dobijala određeni broj "delegatskih mesta" u Skupštini te fantomske organizacije, pa se i zbog toga nikada nije znalo koliko ona ima "delegata", Mahmud Al Daghistani i "ekipa" su napravili pravi haos sa, za sada, nesagledivim posledicama u našoj kinologiji.
Jer, po njihovoj lihvarskoj logici, što više parenja značilo je i više štenadi (o kvalitetu je gotovo zabranjeno razgovarati!) a to je, opet, značilo - još više izdatih rodovnika po prosečnoj ceni od oko 20 DEM! Dakle, 20 maraka puta oko 20.000 štenadi godišnje samo u Srbiji i - eto računice!
Kvantitet je tako ubedljivo "nadglasao" kvalitet i to je, razume se, odgovaralo ovim trgovcima jer je i tu "novopridošlu" brojnu štenad, uglavnom sumnjivog kvaliteta i porekla, trebalo, svake sezone, "oceniti" na nekoj od brojnih kinoloških manifestacija. Ali, i u tome se nalazila "slatka para" a u poslu sa peharima i drugim nagradama koje se dodeljuju na izložbama, čija ukupna vrednost po sezoni iznosi od 300.000 do 350.000 maraka, neko je opet od te "ekipe" takođe - uzimao "kajmak".
...........
Natura broj 23 (Mart 2001)
Natura Online (27.3.2009)