LEKOVITO I JESTIVO BILJE
Plućnjak
Za lek se, za vreme cvetanja, sabira cela biljka plućnjaka (Pulmonaria officinalis L) bez korena, zajedno sa mladim lišćem. Kao čaj se koristi protiv plućnih bolesti, kašlja i za jačanje. Najbolje je da se koristi u kombinaciji sa belim slezom i ženskom bokvicom, a čaj dobijen od te smeše treba zasladiti medom. U obliku praška koristi se za posipanje rana. Mladi listovi plućnjaka se koriste i za spravljanje čorbi, drugiih jela, salata...
Piše mr Branko Dragić, dipl. farmaceut / Foto Lekovito bilje
Raste u šumama, po šibljacima, kraj šumskih staza i puteva, na vlažnim mestima.
Listovi plućnjaka, na donjem delu stabljike, veliki su, široki i jajasti. Na gornjem delu su sve manji i sedeći, bez peteljke. Biljka naraste do 30 centimetara i sva je dlakava. Listovi su svetlozeleni i pegavi, usled čega podseća na pluća (otuda ime).
Cvetovi su levkastog oblika, najpre ružićasti, a zatim ljubičastoplavkasti. Ima ih po nekoliko u nepravilnoj cvasti. Cveta sredinom proleća.
Plućnjak sadrži kreč, sluzi, tanine, vitamine C i A i druge materije.
Za lek se za vreme cvetanja sabira cela biljka bez korena, zajedno sa mladim lišćem. Suši se u hladu, u tankom sloju. Treba paziti da ne promeni boju, jer tada ne vredi.
Kao čaj se koristi protiv plućnih bolesti, kašlja, za jačanje. Najbolje je da se koristi u kombinaciji sa belim slezom i ženskom bokvicom, a čaj dobijen od te smeše treba zasladiti medom. U obliku praška koristi se za posipanje rana.
Mladi listovi plućnjaka se koriste za spravljanje čorbi i drugih jela. Mešani sa drugim divljim povrćem koriste se i za salatu.
Mogu da se koriste bez ograničenja jer nema uzgrednog štetnog delovanja njegovih sastojaka niti postoji opasnost od zamene sa nekom sličnom škodljivom biljkom.
U svojoj knjizi "Prirodno liječenje biljem" N. Gelenčir piše:
- Plućnjak se upotrebljava u obliku čaja protiv plućnih bolesti, kašlja, protiv bolesti organa za disanje, čišćenje krvi i služi za obnovu telesne snage.
Natura broj 3 (maj 1996)
Natura Online (27.5.2009)