KINOLOGIJA

Tri razvojne faze šteneta

stenad-no1

Pošto se štene od sedam-osam nedelja odvikava od sise, to je najbolji trenutak da ga preuzmete kao novi vlasnik kome, naravno, tek predstoji veliki posao odgoja i vaspitavanja ljubimca

Pripremila Ana Milenković

Prva razvojna faza traje od prvog do dvadeset prvog dana života šteneta. U tom periodu život šteneta sastoji se od spavanja, sisanja i fizioloških radnji. Do izlučivanja izmeta u početku ovog perioda dolazi isključivo pomoću masaže, odnosno kujinim lizanjem. Prve tri nedelje štencima je potrebna samo toplina, hrana, masaža i san, a sve to im pruža majka. To je stanje neke vrste produženog nošenja izvan tela majke (neonatalna faza), što se vidi i po tome da kod štenadi koja su nošena duže od 63 dana ta faza kraće traje.

Druga razvojna faza ima dva perioda:

  • od 22. do 28. dana i
  • od 28. do 48. dana, odnosno od pete do sedme nedelje.

U prvom peridu ove faze mozak već funkcioniše i biće potpuno razvijen na kraju sedme nedelje. Čula normalno rade, vode primljene nadražaje preko nerava i izazivaju reakciju. Štene je u tom periodu (kritične faze) veoma osetljivo i snažno reaguje na događaje. Da mu se ne bi trajno oštetila narav, ne bi se smelo duže odvajati od majke.

Sa dvadesetosmim danom nastupa druga postnatalna životna faza i razdoblje buđenja i stalnog povećavanja pozornosti. Kad započne ova faza važi pravilo da će štene naučiti bilo šta ukoliko mu mi ne pružimo priliku da nauči određene ispravne stvari.

U petoj nedelji treba započeti socijalizaciju sa čovekom. U traženju od šteneta da nešto učini prisila mora biti potpuno isključena. Igračke treba menjati jer to vodi novim iskustvima. Igra sa štenetom ne bi smela da traje duže od 15 do 30 minuta i posle tog vremena štene treba vratiti u leglo.

Odustaćemo od svega što ne bude uspelo da probudi pažnju šteneta. Predmeti za igru ne smeju biti takvi da postoji mogućnost da se štene povredi ili da mu nanesu neki bol. Ovakvu igru u ovom periodu poželjno je izvesti dva puta nedeljno.

Treća razvojna faza traje od 49. do 84. dana, odnosno, od osme do dvanaeste nedelje. Pošto se štenad od sedam-osam nedelja odvikavaju od sise, to je najbolji momenat za preuzimanje od strane novog vlasnika. Međutim, štene koje ostane kod odgajivača do dvanaeste nedelje u međuvremenu stiče sigurnost i dalje se socijalizuje.

Argument da se štene od osam nedelja lakše veže za vlasnika je mač sa dve oštrice. Nikad se ne zna da li će životinju jednog dana morati da ostavi na čuvanje na duže vreme. Zato bi za životinju bilo bolje da nije previše vezana samo za jednu osobu.

Sa 16 nedelja temelj za narav psa je definitivno postavljen. Propušteno se može još samo delimično nadoknaditi. I odgajivač i kasniji vlasnik treba da imaju na umu kako se za kratko vreme, dakle, od četvrte do šesnaeste nedelje života, definitivno oblikuje ono što kasnije nazivamo - prirodnom naravi.

A taj zadatak, znaju iskusni i dobri odgajivači - nije nimalo lak.

(Iz knjige Ursa Ochesena Beina "Odgoj i školovanje pasa")

...........

Natura broj 11 (februar 1997)

Natura Online (13.12.2010)