KINOLOGIJA

Mišići psa

misici-psa-1_obrad

Legenda: 1. veliki žvakaći mišić; 2. obrazni mišić - kutnjački; 3. kružni usni mišić; 4. nosno usni podizač; 5. slepooćni mišić; 6 grudno-bradavičasti mišić; 7. grudno potiljni mišić; 8. ključno vratni mišić; 9. ventralno vratni zubasti mišić; 10. trapezoidni mišić (vrata i leđnog dela); 11. široki leđni mišić; 12. kosi spoljašnji trbušni mišić; 13. srednji mišić sapi; 14. površni mišić sapi; 15. dvoglavi butni mišić; 16. istezaći i savijaći prstiju; 17. saratorijev mišić; 18. kosi spoljašnji trbušni mišić; 19. ravni trbušni mišić; 20. unutrašnji kosi trbušni mišić; 21. istezaći i savijači prstiju; 22. troglavi nadlaktični mišić; 23. deltoidni lopatični mišić; 24. površinski prsni mišić; 25. troglavi nadlaktični mišić; 26. deltoidni lopatični mišić.

Piše Obrad Đokić, kinološki sudija

Mišići su organi koji se sastoje od velikog broja mišićnih ćelija, grupisanih u mišićne snopove. Različitog su oblika (vretenasti, pločasti, valjkasti itd), veličine (od nekoliko centimetara pa skoro do čitave dužine tela) i boje (većinom crvenkasto smeđe). Počinju i završavaju tetivama, povezujući dve susedne ili razdojene, odnosno više kostiju. Oni predstavljaju aktivan organ mehanizma za kretanje u kome su pasivni delovi, tj. poluge - kosti.

Savijanje u zglobu nastaje kada mišići svojim grčenjem i istovremenim skraćivanjem približavaju dve susedne kosti, a ispruženje u zglobu nastaje kada mišić prilikom svog rada udaljava dve susedne kosti. Na primer, kod lakatnog zgloba približavanje ramene kosti dovodi do savijanja u zglobu, a njihovo udaljavanje dovodi do ispružanja.

Mišići su povezani pomoću vezivnog tkiva. Od količine potkožnog vezivnog tkiva zavisi pokretljivost kože pojedinih delova tela. U potkožnom vezivnom tkivu u predelu glave, vrata, lopatice i trupa se nalaze tanki pločasti mišići i mišići kože koji svojim grčenjem pomeraju kožu tih delova tela u cilju otresanja nepoželjnih predmeta sa nje. Za izvršenje i najmanjeg pokreta nije dovoljan samo jedan mišić nego čitav skup. Istovremeno delovanje više mišića odlučujuće je za brzo razvijanje snage.

Efikasnost mišića, u smislu razvijanja brzine i snage, zavisna je od njegove dužine i poprečnog preseka. Pošto je mišićna ćelija u stanju da se u normalnom položaju skrati za polovinu svoje dužine, mišić sa vrlo dugačkim ćelijama može da proizvede veći efekat kretanja. Velika snaga se proizvodi kratkim mišićima sa većim poprečnim presekom.

Poprečni presek mišića je odlučujući za razvitak snage. Slobodno se može reći da su snaga i poprečni presek, odnosno obim mišića, u proporcionalnom odnosu. Osim dužine i poprečnog preseka mišića važno je i naleganje na kost, odnosno pod kojim uglom mišić "radi" u odnosu na tačku obrtanja - zglob. Previše bi bilo opširno da sada govorimo o radu pojedinih mišića, ali važno je da uglovi kod nemačkog ovčara budu takvi da pri kasu omogućavaju minimalni fiziološki utrošak energije.

Bez dobre ishrane i treninga nema dobrih i snažnih mišića koji su motorna i pokretačka snaga kostiju, a ujedno nema ni pravilnog položaja kostiju. Samim tim nema dobrog anatomskog izgleda psa. Veoma je bitno pravilno hraniti i trenirati psa u prve dve-tri godine, da bi se mišići, kao i tetive, pravilno razvijali i ojačali i dali pun doprinos kompletnoj anatomiji psa.

Mlade pse do godinu dana treba pravilno hraniti da bi kostur i mišići što bolje i pravilnije rasli, ali tada pse ne smemo opterećivati forsiranim treninzima. Psi moraju da imaju što više slobodnog kretanja. Posle deset meseci starosti sa psima počinjemo forsirane i planske treninge, "nabacivanje" snažne ali ne i preobilne muskulature, kojom oblikujemo telo psa, a ujedno time stvaramo i dobru kondiciju pokreta.

Kod štenadi ne postoji dobra kondicija pokreta. Rastom i razvitkom moždanih funkcija uspostavlja se harmonija pokreta, ukoliko su usklađeni uglovi i mišići.

Mnogi vlasnici greše što štenad pregoje i pravilnu anatomiju šteneta unište za ceo život. Štenci moraju bit pravilno hranjeni i negovani da bi kosti korektno rasle kako po dužini tako i po položaju. Iako ćemo u daljim tekstovima obrađivati određene regije psa, ne smemo nikada zaboraviti da telo funkcioniše samo kao jedna celina.

............

Natura broj 10 (decembar 1996)

Natura Online (17.2.2010)